reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składający zawiadomienie nie zapłacą podatku

Składający zawiadomienie nie zapłacą podatku

Resort finansów ujawnił wzór zgłoszenia SD-Z1, dotyczącego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Formularz trzeba będzie złożyć w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn.


Zmiana prawa


W przyszłym roku najbliższa rodzina nie będzie musiała płacić podatku od spadków i darowizn. Aby ze zwolnienia od podatku skorzystać, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym specjalnego zawiadomienia. Jego projekt został już opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Do składania tego zgłoszenia będą od 1 stycznia 2007 r. zobowiązani nabywcy rzeczy lub praw majątkowych (małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha) w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 i 2 znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn.


W nowym formularzu będzie trzeba m.in. dokładnie opisać, co otrzymaliśmy od najbliższych w formie darowizny, lub to, co po określonej osobie odziedziczyliśmy. Na złożenie takiego oświadczenia będzie miesiąc. Zawiadomienia nie będzie trzeba składać w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy przekazanie majątku nastąpi na podstawie aktu notarialnego. Po drugie, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9637 zł. Kwota ta liczona jest dla każdego z darczyńców odrębnie, ale równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu kolejnych lat są sumowane. Jeśli ktoś otrzyma kilka kolejnych darowizn, musi uważać na moment, w którym ich suma przekroczy wspomniany limit.


Projekt rozporządzenia, w którym zawarte jest zgłoszenie SD-Z1, jest konsekwencją zmian w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), wprowadzonych ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2007 r.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama