Darowizna podlega opodatkowaniu
REKLAMA
Podatniczka otrzymała od matki 5 tys. zł, a następnie 1,2 mln zł. Pieniądze wpływały na jej rachunek bankowy. Na podstawie aktu notarialnego otrzymała udział w gruncie i kamienicy.
Nie zapłaciła jednak podatku od darowizny. Organy podatkowe wszczęły postępowanie dopiero po otrzymaniu donosu na podatnika. Ustaliły, że doszło do przekazania kilku darowizn i ustaliły podatek od darowizny. Podatnik twierdził jednak, że nie można mówić o darowiźnie, a tym samym o ustaleniu podatku. Decyzji urzędu skarbowego zarzucono naruszenie Ordynacji podatkowej. Takie same zarzuty znalazły się w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Skarżąca uzasadniała m.in., że wcześniej poniosła nakłady finansowe na remont kamienicy, a zatem – jej zdaniem – przekazane przez jej matkę środki były przeznaczone na pokrycie tych kosztów. W konsekwencji nie można mówić w tym przypadku o darowiźnie. Zdaniem podatnika nie można również uwzględniać oświadczenia woli matki, w którym jest mowa o przekazaniu środków córce, ponieważ obdarowana nie podpisała się pod oświadczeniem.
Obrońca skarżącej wniósł więc o uchylenie decyzji organów podatkowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że doszło do przekazania darowizny przez matkę skarżącej. Wynika to z oświadczenia matki, w którym stwierdziła, że dokonała darowizny na rzecz córki. Fakt, że oświadczenie nie jest podpisane przez obdarowaną, a jedynie przez matkę, nie ma znaczenia dla sprawy. Zdaniem sądu organy prawidłowo przeprowadziły postępowanie, a decyzja jest korzystna dla podatnika. Podatek od spadków i darowizn jest bowiem dużo mniejszym obciążeniem niż podatek od nieujawnionych przychodów – przypomniał sąd.
Sygn. akt III SA/Wa 162/06
Łukasz Zalewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA