reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po oddaleniu skargi konieczny wniosek

Po oddaleniu skargi konieczny wniosek

Obowiązek wystąpienia z wnioskiem o uzasadnienie wyroku WSA pozwalający na skuteczne wniesienie skargi kasacyjnej dotyczy wyroków w całości oddalających skargę.


Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny we wczorajszej uchwale, odpowiadając na pytania dotyczące sposobu uzasadniania wyroków sądu I instancji.


Zgodnie z procedurą sądowo-administracyjną w przypadku oddalenia skargi, wojewódzki sąd administracyjny uzasadnia wyrok na wniosek. Wyrok z uzasadnieniem jest konieczny do wniesienia skargi kasacyjnej.


W sprawie skarżącej spółki sytuacja była jednak bardziej skomplikowana. Spółka zaskarżyła do WSA kilkanaście decyzji dotyczących VAT. Ostatecznie sąd postanowił o połączeniu wszystkich spraw do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia. Wydano jeden wyrok, w którym sąd uchylił jedną zaskarżoną decyzję, a w pozostałym zakresie skargi oddalił. Bez wniosku podatniczki sporządził i doręczył też jedno uzasadnienie, w którym ustosunkował się do wszystkich kwestii.


Powstał jednak problem. NSA, do którego spółka wniosła skargę kasacyjną, miał wątpliwości czy w sytuacji gdy sąd połączył sprawy do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia, a w wydanym wyroku uwzględnił skargę w jednej sprawie, a w pozostałym zakresie oddalił skargi, uzasadnienie ma być sporządzone z urzędu czy nie. A co za tym idzie, czy do skutecznego zaskarżenia wyroku w części dotyczącej oddalenia skarg konieczny jest wniosek.


W uchwale w poszerzonym składzie NSA uznał, że w opisanej sytuacji sąd sporządza uzasadnienie z urzędu. Sąd wyjaśnił, że art. 141 par. 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zawiera wyjątek od zasady uzasadniania wyroków z urzędu. I jako taki powinien być interpretowany ściśle.


Oznacza to, że obowiązek wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia dotyczy tylko sytuacji, w których sąd w całości oddala skargę lub skargi. Tylko wtedy też wniosek o sporządzenie uzasadnienia warunkuje późniejszą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. Wszelkie inne sytuacje podlegają uzasadnieniu z urzędu.


Sygn. IFPS 3/06

Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama