Po oddaleniu skargi konieczny wniosek
REKLAMA
Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny we wczorajszej uchwale, odpowiadając na pytania dotyczące sposobu uzasadniania wyroków sądu I instancji.
Zgodnie z procedurą sądowo-administracyjną w przypadku oddalenia skargi, wojewódzki sąd administracyjny uzasadnia wyrok na wniosek. Wyrok z uzasadnieniem jest konieczny do wniesienia skargi kasacyjnej.
W sprawie skarżącej spółki sytuacja była jednak bardziej skomplikowana. Spółka zaskarżyła do WSA kilkanaście decyzji dotyczących VAT. Ostatecznie sąd postanowił o połączeniu wszystkich spraw do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia. Wydano jeden wyrok, w którym sąd uchylił jedną zaskarżoną decyzję, a w pozostałym zakresie skargi oddalił. Bez wniosku podatniczki sporządził i doręczył też jedno uzasadnienie, w którym ustosunkował się do wszystkich kwestii.
Powstał jednak problem. NSA, do którego spółka wniosła skargę kasacyjną, miał wątpliwości czy w sytuacji gdy sąd połączył sprawy do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia, a w wydanym wyroku uwzględnił skargę w jednej sprawie, a w pozostałym zakresie oddalił skargi, uzasadnienie ma być sporządzone z urzędu czy nie. A co za tym idzie, czy do skutecznego zaskarżenia wyroku w części dotyczącej oddalenia skarg konieczny jest wniosek.
W uchwale w poszerzonym składzie NSA uznał, że w opisanej sytuacji sąd sporządza uzasadnienie z urzędu. Sąd wyjaśnił, że art. 141 par. 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zawiera wyjątek od zasady uzasadniania wyroków z urzędu. I jako taki powinien być interpretowany ściśle.
Oznacza to, że obowiązek wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia dotyczy tylko sytuacji, w których sąd w całości oddala skargę lub skargi. Tylko wtedy też wniosek o sporządzenie uzasadnienia warunkuje późniejszą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. Wszelkie inne sytuacje podlegają uzasadnieniu z urzędu.
Sygn. IFPS 3/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat