| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Po oddaleniu skargi konieczny wniosek

Po oddaleniu skargi konieczny wniosek

Obowiązek wystąpienia z wnioskiem o uzasadnienie wyroku WSA pozwalający na skuteczne wniesienie skargi kasacyjnej dotyczy wyroków w całości oddalających skargę.


Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny we wczorajszej uchwale, odpowiadając na pytania dotyczące sposobu uzasadniania wyroków sądu I instancji.


Zgodnie z procedurą sądowo-administracyjną w przypadku oddalenia skargi, wojewódzki sąd administracyjny uzasadnia wyrok na wniosek. Wyrok z uzasadnieniem jest konieczny do wniesienia skargi kasacyjnej.


W sprawie skarżącej spółki sytuacja była jednak bardziej skomplikowana. Spółka zaskarżyła do WSA kilkanaście decyzji dotyczących VAT. Ostatecznie sąd postanowił o połączeniu wszystkich spraw do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia. Wydano jeden wyrok, w którym sąd uchylił jedną zaskarżoną decyzję, a w pozostałym zakresie skargi oddalił. Bez wniosku podatniczki sporządził i doręczył też jedno uzasadnienie, w którym ustosunkował się do wszystkich kwestii.


Powstał jednak problem. NSA, do którego spółka wniosła skargę kasacyjną, miał wątpliwości czy w sytuacji gdy sąd połączył sprawy do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia, a w wydanym wyroku uwzględnił skargę w jednej sprawie, a w pozostałym zakresie oddalił skargi, uzasadnienie ma być sporządzone z urzędu czy nie. A co za tym idzie, czy do skutecznego zaskarżenia wyroku w części dotyczącej oddalenia skarg konieczny jest wniosek.


W uchwale w poszerzonym składzie NSA uznał, że w opisanej sytuacji sąd sporządza uzasadnienie z urzędu. Sąd wyjaśnił, że art. 141 par. 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zawiera wyjątek od zasady uzasadniania wyroków z urzędu. I jako taki powinien być interpretowany ściśle.


Oznacza to, że obowiązek wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia dotyczy tylko sytuacji, w których sąd w całości oddala skargę lub skargi. Tylko wtedy też wniosek o sporządzenie uzasadnienia warunkuje późniejszą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej. Wszelkie inne sytuacje podlegają uzasadnieniu z urzędu.


Sygn. IFPS 3/06

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »