| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Transakcje dotyczące ubezpieczeń bez VAT

Transakcje dotyczące ubezpieczeń bez VAT

Usługi pomocy drogowej można zaliczyć do transakcji ubezpieczeniowych, o których mowa w VI Dyrektywie. Takie transakcje są zwolnione z VAT.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Komisja Europejska przeciwko Grecji (C-13/06). Trybunał stwierdził, że nakładając podatek od wartości dodanej na usługi pomocy drogowej w razie awarii, Grecja uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 13 część B lit. a) VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku.


Trybunał przypomniał, że wprawdzie zwolnienia przewidziane w art. 13 VI Dyrektywy należy interpretować ściśle, to jednak z orzecznictwa ETS wynika, że wyrażenie transakcje ubezpieczeniowe określone w art. 13 część B lit. a) VI Dyrektywy jest co do zasady wystarczająco szerokie, by obejmować przyznanie ochrony ubezpieczeniowej przez podatnika, który sam nie jest zakładem ubezpieczeń, ale w ramach ubezpieczenia grupowego zapewnia swoim klientom taką ochronę. Korzysta przy tym z usług zakładu ubezpieczeń, który przejmuje ubezpieczone ryzyko.


Zatem świadczenie pomocy drogowej, do którego zobowiązuje się instytucja taka jak ELPA (grecki klub samochodowy i turystyczny) na rzecz swoich członków, w zamian za zapłatę stałej składki rocznej w razie wystąpienia pokrytego przez nią ryzyka awarii lub wypadku, wchodzi w zakres pojęcia transakcji ubezpieczeniowych określonych w art. 13 część B lit. a) VI Dyrektywy, a zatem powinno być zwolnione z VAT.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »