Inwestorzy nadal będą korzystać ze zwolnienia
REKLAMA
Zmiana prawa
Mimo likwidacji wielu ulg i zwolnień podatkowych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) niektóre preferen- cje zachowają moc po 1 stycznia 2007 r. Nowelizacje obu ustaw przewidują utrzymanie zwolnienia dla dochodów narodowych funduszy inwestycyjnych oraz częściowego zwolnienia dla akcjonariuszy tych instytucji, w przypadku sprzedaży akcji.
Przychody bez podatku
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. z 1994 r. nr 44, poz. 202 z późn. zm). Zwolnienie dotyczy dochodów pochodzących z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem ekspertów, trudno znaleźć uzasadnienie dla utrzymania tego zwolnienia.
Paweł Fabianowski, prawnik w departamencie prawa podatkowego kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, mówi, że NFI zostały powołane w 1995 roku w celu zarządzania majątkiem dawnych przedsiębiorstw państwowych w ramach założeń Programu Powszechnej Prywatyzacji. Do końca 2005 roku NFI miały zakończyć działalność, do której zostały powołane, a następnie zadecydować o swym dalszym istnieniu.
- Fakt, iż ustawodawca założył ściśle określony przedział czasowy dla realizacji zadań przez NFI, a także charakter obecnie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej wskazuje, że nie różnią się od innych publicznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. A jeśli tak, to nie widzę powodów, by utrzymywać zwolnienia podatkowe właśnie dla NFI - mówi ekspert.
Ważne!
Zwolnienie w PIT ograniczone jest do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia. W 2005 roku wyniosło ono 2380,29 zł
Dochód z akcji
Z częściowego zwolnienia podatkowego będzie korzystać także dochód ze sprzedaży akcji NFI. Zapewnia je art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten przewiduje, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Zwolnienie ograniczone jest jednak w skali roku do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA