| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Członkowie stowarzyszeń płacą PIT

Członkowie stowarzyszeń płacą PIT

Członkowie stowarzyszeń, korzystając ze świadczeń finansowanych przez stowarzyszenie, otrzymują przychód. Muszą więc zapłacić podatek. Nie ma tu jednak mowy o podwójnym opodatkowaniu.


Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację poselską, że podstawową regułą podatku dochodowego od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT podatkom dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem wymienionych w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.


Co stanowi przychód


Według art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem wartość świadczeń otrzymanych przez członków stowarzyszenia z tytułu udziału w imprezach, szkoleniach lub innych działaniach statutowych organizowanych przez stowarzyszenie stanowi przychód. Ponieważ nie zostały one wymienione w katalogu zwolnień (art. 21 ustawy), podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, tj. według skali podatkowej.


Kiedy powstaje majątek


Zgodnie z art. 33 ust. 1 prawa o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 z późn. zm.) majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Zatem składki członkowskie stanowią majątek stowarzyszenia, a nie jego członka. Podwójne opodatkowanie miałoby miejsce wtedy, gdy ten sam dochód byłby opodatkowany dwukrotnie u tego samego podatnika. Fakt, iż członkowie dokonują wpłat składek na rzecz stowarzyszenia z dochodów już opodatkowanych, nie daje podstaw do twierdzenia, iż otrzymanie przez nich świadczenia sfinansowanego przez stowarzyszenie prowadzi do podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK