Nie wszystkie pożyczki dla przedsiębiorców z podatkiem
REKLAMA
Nowe Prawo
Zmiany w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.) mają istotne znaczenie dla przedsiębiorców jako podatników podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nie obowiązuje już zwolnienie podatkowe dla pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.
Od 2007 roku umowy pożyczki, bez względu na cel ich przeznaczenia, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. kwoty lub wartości pożyczki, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie.
Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zakłada również wykreślenie z katalogu zwolnień ulgi podatkowej przewidzianej dla pożyczek udzielonych spółce kapitałowej przez jej wspólnika (akcjonariusza) na poprawę sytuacji finansowej spółki. Pożyczki te, podobnie jak wniesienie dopłat lub wkładów na podwyższenie kapitału zakładowego spółki, zostaną zakwalifikowane jako zmiana umowy spółki kapitałowej, a w konsekwencji opodatkowane stawką podatkową wynoszącą 0,5 proc.
Od 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorca może natomiast skorzystać z nowych zwolnień, o ile spełni przesłanki przewidziane w przepisach ustawy o PCC. Pierwsze zwolnienie dotyczy pożyczek udzielanych w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między członkami najbliższej rodziny w rozumieniu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. pomiędzy małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem i macochą. Zwolnienie nie jest uzależnione od wysokości kwoty wskazanej w rzeczonej umowie.
Nieistotny będzie też cel przeznaczenia pożyczki. Zatem będzie ona mogła być przykładowo wykorzystana na prowadzenie działalności gospodarczej. Przekroczenie kwoty niepodlegającej opodatkowaniu, określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj. kwoty 9637 zł, skutkować będzie obowiązkiem zgłoszenia pożyczki właściwemu organowi podatkowemu. Obowiązku tego należy dokonać w terminie 14 dni od daty dokonania czynności. Konieczne będzie też udokumentowanie otrzymania przez pożyczkobiorcę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
20-PROCENTOWA STAWKA
Ważną zmianą jest wprowadzenie szczególnego podatku karnego. Podatnik zostanie obciążony 20-proc. stawką sankcyjną, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:
- powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek nie został zapłacony,
- biorący pożyczkę członek najbliższej rodziny w rozumieniu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat