reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo nie zamierza podnosić stawki

Ministerstwo nie zamierza podnosić stawki

Wbrew zarzutom Komisji Europejskiej resort finansów uważa, że podatek na pieluchy w wysokości 7 proc. jest zgodny z przepisami unijnymi.


Stawka VAT na pieluchy na razie nie zmieni się.


- Nie planujemy zmiany stawki VAT na pieluchy jednorazowe. Na razie nie ma ani powodu, ani potrzeby podejmowania kroków w tym kierunku - powiedział GP Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.


Inaczej niż Komisja Europejska, polski rząd uważa, że stosowanie obniżonej, 7-proc. stawki VAT na dostawy pieluszek dla dzieci jest zgodne z art. 12 (3) (a) w związku z załącznikiem H do unijnej Szóstej Dyrektywy o VAT. Pieluszki dla dzieci należy bowiem zaklasyfikować jako towary, o których mowa w poz. 3 załącznika H. Stanowisko to resort finansów przedstawił w odpowiedzi na zarzuty sformułowane wobec Polski przez Komisję Europejską w połowie ubiegłego roku.


Komisja uznała wtedy, że poprzez zastosowanie obniżonej 7-proc. stawki zamiast podstawowej 22-proc. stawki VAT na dostawy pieluszek dla niemowląt Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z art. 12 Szóstej Dyrektywy Rady.


Wcześniej Laszlo Kovacs, komisarz UE do spraw podatków, zapowiedział, że Komisja Europejska zamierza rozpocząć postępowanie przeciwko państwom członkowskim, które stosują niższą niż 15-proc. stawkę VAT na pieluszki. Niższą stawkę VAT na te artykuły mają Czechy, Portugalia, Węgry, Malta i Polska.


- Jeżeli KE nie zgodzi się z naszą odpowiedzią na zarzuty, wyda tzw. uzasadnioną opinię, na którą będziemy musieli odpowiedzieć. Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi i jej rozpatrzeniu Komisja będzie mogła skierować sprawę przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - tłumaczy Jakub Lutyk.


Podkreślił, że ze względu na wieloetapowość postępowania sprawa pieluch szybko do ETS nie trafi. Wyraził jednak nadzieję, że argumenty przedstawione przez Polskę przekonają Komisję i Trybunał nie będzie musiał rozstrzygać problemu.


Roman Namysłowski, doradca podatkowy, menadżer w Ernst & Young, tłumaczy, że problem z opodatkowaniem jednorazowych pieluch wynika z przyjęcia jako podstawy do tłumaczenia na język polski określonej wersji językowej - angielskiej.


- Uważam, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości raczej przychyliłby się do stanowiska Komisji, uznając, że polskie przepisy są niezgodne z prawem unijnym. W podstawowej, francuskiej wersji dyrektywy, jak również niemieckiej jest mowa o podpaskach, a nie pieluchach - mówi.

Przypomina, że podobny spór dotyczył usług faktoringowych.


Za stosowanie sprzecznych przepisów z regulacjami unijnymi Polsce mogą grozić kary finansowe, ale - jak wyjaśnia Roman Namysłowski - tylko w przypadku gdyby ETS rozstrzygnął spór na naszą niekorzyść, a my w rozsądnym czasie nie zastosowalibyśmy się do takiego orzeczenia.


7 proc. wynosi stawka VAT na pieluchy


Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama