Na przygotowanie bilansu jest 15 dni
REKLAMA
Spółki osobowe, które przekraczają ustawowy limit przychodów, czyli równowartość 800 tys. euro, powinny przejść na księgowość prowadzoną zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Oznacza to, że od początku kolejnego roku obrotowego muszą w ciągu 15 dni otworzyć księgi rachunkowe. Konieczne jest też sporządzenie do tego terminu bilansu otwarcia. Przykładowo, gdy rok obrotowy spółki nie pokrywa się z kalendarzowym i rozpoczyna 1 marca, spółka ma czas do 15 marca na otwarcie ksiąg i sporządzenie bilansu otwarcia.
Konrad Romanowski, biegły rewident TPA Horwath Horodko Audit, przypomina, że spółki przechodzące z księgi podatkowej na ustawę o rachunkowości powinny sporządzić wykaz składników aktywów i pasywów, poprzedzony ich inwentaryzacją. Inwentaryzacja powinna odbyć się zgodnie z wytycznymi określonymi w ustawie o rachunkowości. Następnie inwentaryzowane aktywa i pasywa powinny być wycenione i wprowadzone jako bilans otwarcia do ksiąg rachunkowych.
- Ważne, by przy wycenie kierować się zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, np. zinwentaryzowane należności powinny być wycenione w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności - dodaje nasz rozmówca.
Ponieważ dla celów bilansowych firma musi stosować odmienne niż dotychczas zasady, konieczne jest prowa-dzenie podwójnej ewidencji: do celów podatkowych i rachunkowych. Inne będą zatem np. zasady uznawania kosztów, amortyzacji czy różnic kursowych.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA