reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na przygotowanie bilansu jest 15 dni

Na przygotowanie bilansu jest 15 dni

Firma przechodząc z ksiąg podatkowych na rachunkowe musi sporządzić bilans otwarcia. Ma na to 15 dni od początku roku obrotowego.


Spółki osobowe, które przekraczają ustawowy limit przychodów, czyli równowartość 800 tys. euro, powinny przejść na księgowość prowadzoną zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Oznacza to, że od początku kolejnego roku obrotowego muszą w ciągu 15 dni otworzyć księgi rachunkowe. Konieczne jest też sporządzenie do tego terminu bilansu otwarcia. Przykładowo, gdy rok obrotowy spółki nie pokrywa się z kalendarzowym i rozpoczyna 1 marca, spółka ma czas do 15 marca na otwarcie ksiąg i sporządzenie bilansu otwarcia.


Konrad Romanowski, biegły rewident TPA Horwath Horodko Audit, przypomina, że spółki przechodzące z księgi podatkowej na ustawę o rachunkowości powinny sporządzić wykaz składników aktywów i pasywów, poprzedzony ich inwentaryzacją. Inwentaryzacja powinna odbyć się zgodnie z wytycznymi określonymi w ustawie o rachunkowości. Następnie inwentaryzowane aktywa i pasywa powinny być wycenione i wprowadzone jako bilans otwarcia do ksiąg rachunkowych.


- Ważne, by przy wycenie kierować się zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, np. zinwentaryzowane należności powinny być wycenione w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności - dodaje nasz rozmówca.


Ponieważ dla celów bilansowych firma musi stosować odmienne niż dotychczas zasady, konieczne jest prowa-dzenie podwójnej ewidencji: do celów podatkowych i rachunkowych. Inne będą zatem np. zasady uznawania kosztów, amortyzacji czy różnic kursowych.


Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama