Będzie standard dotyczący księgowania leasingu
REKLAMA
Najbliższe posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości odbędzie się 22 lutego. Spotkanie poświęcone będzie dyskusji m.in. nad projektem standardu dotyczącego leasingu.
Jak poinformowała prof. Gertruda Świderska, przewodnicząca komitetu, celem standardu jest uregulowanie zasad wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym aktywów i zobowiązań wynikających z umów leasingu.
- Projekt standardu jest zgodny w podstawowych postanowieniach z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 17 według obecnego stanu - twierdzi nasza rozmówczyni.
Dodaje, że nie uwzględnia rozwiązań rekomendowanych przez grupę G4+1 i branych pod uwagę w trwających obecnie pracach nad nowym międzynarodowym standardem.
Według Andrzeja Sugajskiego, dyrektora Związku Przedsiębiorstw Leasingowych, wydanie przez komitet tego standardu niewątpliwie ułatwi prawidłową prezentację leasingu zarówno w księgach finansującego, jak i korzystającego. Twierdzi, że celem ustawy o rachunkowości było uregulowanie zasad kwalifikacji w księgach rachunkowych finansującego i korzystającego z transakcji jako leasingu finansowego lub operacyjnego.
- W ustawie o rachunkowości nie uregulowano jednak problemu rozliczenia opłat leasingowych - twierdzi rozmówca.
Komitet na najbliższym spotkaniu zajmie się też stanowiskiem, które odnosi się do księgowego ujęcia świadectw pochodzenia energii. Według prof. Świderskiej świadectwa te wydawane są pierwotnie na wniosek przedsiębiorstwa zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.
- Świadectwa pochodzenia stanowią podstawę do przyznania z ich tytułu praw majątkowych, które będąc zbywalnymi, stanowią - w myśl przepisu art. 9e ust. 6 ustawy Prawo energetyczne - towar giełdowy - wyjaśnia ekspert.
Twierdzi również, że dotychczasowe dyskusje komitetu dotyczyły ustalenia momentu uznawania świadectw/praw majątkowych i przychodów z nimi związanych oraz podstaw wyceny świadectw pochodzenia/praw majątkowych. Przewodnicząca komitetu podkreśla, że brano także pod uwagę opinie przedstawicieli praktyki, które wpłynęły do Ministerstwa Skarbu Państwa, pokazujące preferowane podejścia właściwe dla wytwórców energii i dystrybutorów energii.
3 standardy wydał Komitet Standardów Rachunkowości.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA