reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Porady dla ubogich z VAT

Porady dla ubogich z VAT

Adwokaci nie chcą świadczyć usług prawnych dla ubogich. Przestali też ewidencjonować te usługi. To efekt absurdalnych przepisów o VAT.


Rzecznik praw obywatelskich domaga się wprowadzenia zmian legislacyjnych, które pozwolą odnotować fakt nieodpłatnego udzielenia pomocy prawnej osobie ubogiej w ewidencji, w sposób pozwalający na jednoznaczną, prostą i jasną weryfikację osoby, która uzyskała poradę. Rzecznik postuluje, by osoba taka mogła przedłożyć stosowne zaświadczenia o dochodach lub potrzebie korzystania z pomocy społecznej.


Podatkiem od towarów i usług obciążone jest nieodpłatne świadczenie usług prawnych dokonywanych przez profesjonalistów na rzecz osób ubogich, w sytuacji gdy wykonanie tych usług jest niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nie ma więc przepisów, które uprawniałyby prawników do udzielenia pomocy prawnej bez wynagrodzenia - mają oni obowiązek pobrania przynajmniej stawki minimalnej. Tymczasem istnieje możliwość, by odstąpić od opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług, jeśli nie będzie to prowadzić do pogorszenia warunków konkurencyjności. Prawo do zastosowania tego rodzaju rozwiązań daje VI Dyrektywa UE. Polski ustawodawca do tej pory nie zdecydował się jednak na zastosowanie tych rozwiązań.


Rzecznik praw obywatelskich zaapelował do ministra sprawiedliwości o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie podatku od towarów i usług. Rzecznik zaznaczył, że w tej materii występował już do ministra finansów, jednak nie osiągnął oczekiwanych działań ze strony resortu.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama