Urząd może oszacować podstawę opodatkowania
REKLAMA
Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT. W celu sprawdzenia prawidłowości wysokości obrotu zarejestrowanego w księgach podatkowych spółki organ dokonał wyliczenia średnich marż. Po zestawieniu cen sprzedaży z cenami zakupu i wyliczeniu średniej marży uznał, że część towaru musiała być sprzedawana według marży ujemnej, a więc poniżej cen zakupu. W konsekwencji stwierdzono, że spółka nierzetelnie prowadziła księgi. Urząd skarbowy dokonał więc szacunku podstawy opodatkowania w oparciu o metodę remanentową i ustalił wysokość zobowiązania w VAT. Dyrektor izby skarbowej podzielił to stanowisko. Sprawa trafiła więc do WSA w Gdańsku.
Sąd uchylił jednak zaskarżoną decyzję. Uznał, że organy nie udowodniły nierzetelności prowadzonych przez skarżącego ksiąg podatkowych.
Mimo że ustawodawca przyznaje organowi uprawnienie do wyboru metody oszacowania podstawy opodatkowania, to możliwe jest to wyłącznie po uzasadnieniu przyczyn niemożności zastosowania metod wskazanych w art. 23 par. 3 Ordynacji podatkowej. Brak uzasadnienia wyboru metody szacunku stanowi podstawę do uchylenia wydanej na jego podstawie decyzji.
Sygn. akt I SA/Gd 812/06
Katarzyna Nowak
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA