Podatnik nie musi składać wniosku
REKLAMA
Spółka zwróciła się do burmistrza, jako organu podatkowego pierwszej instancji, z wnioskiem o udzielenie ulgi w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazała na treść uchwały rady gminy, zawierającej takie zwolnienie w razie nabycia nieruchomości od syndyka masy upadłościowej i spełnienia innych wskazanych w uchwale warunków. Burmistrz odmówił, ale decyzja ta została w wyniku wniesionego przez spółkę odwołania uchylona. Burmistrz umorzył postępowanie, zaś organ drugiej instancji utrzymał tę decyzję w mocy.
Spółka wniosła skargę do WSA. Wskazała, że spełniła warunki wskazane w uchwale rady gminy, nie było więc postawy dla odmówienia jej prośbie. WSA w Łodzi uchylił decyzję ze względu na jej błędne uzasadnienie, wskazując jednocześnie, że samo rozstrzygnięcie organu drugiej instancji było merytorycznie prawidłowe, zaś wniosek podatnika nieuzasadniony. Z kolei w wyniku wniesionej przez organ skargi kasacyjnej, NSA uchylił ten wyrok uznając, że skoro rozstrzygnięcie decyzji jest prawidłowe, to nie można jej uchylić ze względu na błędne uzasadnienie.
WSA w Łodzi, ponownie rozpoznając sprawę, skargę oddalił i orzekł, że umorzenie postępowania było jak najbardziej zasadne. Jeżeli zwolnienie czy też ulga wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie. Jeżeli uznaje, że spełnia warunki zastosowania ulgi, to ją stosuje, organ zaś interweniuje dopiero w razie uznania, że ulga nie przysługuje. Wydaje wówczas decyzję określającą prawidłową wysokość podatku i wskazuje podstawy niemożności zastosowania danej ulgi.
Sygn. I SA/Łd 1924/06
Justyna Bielik
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat