reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik nie musi składać wniosku

Podatnik nie musi składać wniosku

Jeżeli zwolnienia czy też ulgi wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie.


Spółka zwróciła się do burmistrza, jako organu podatkowego pierwszej instancji, z wnioskiem o udzielenie ulgi w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazała na treść uchwały rady gminy, zawierającej takie zwolnienie w razie nabycia nieruchomości od syndyka masy upadłościowej i spełnienia innych wskazanych w uchwale warunków. Burmistrz odmówił, ale decyzja ta została w wyniku wniesionego przez spółkę odwołania uchylona. Burmistrz umorzył postępowanie, zaś organ drugiej instancji utrzymał tę decyzję w mocy.


Spółka wniosła skargę do WSA. Wskazała, że spełniła warunki wskazane w uchwale rady gminy, nie było więc postawy dla odmówienia jej prośbie. WSA w Łodzi uchylił decyzję ze względu na jej błędne uzasadnienie, wskazując jednocześnie, że samo rozstrzygnięcie organu drugiej instancji było merytorycznie prawidłowe, zaś wniosek podatnika nieuzasadniony. Z kolei w wyniku wniesionej przez organ skargi kasacyjnej, NSA uchylił ten wyrok uznając, że skoro rozstrzygnięcie decyzji jest prawidłowe, to nie można jej uchylić ze względu na błędne uzasadnienie.


WSA w Łodzi, ponownie rozpoznając sprawę, skargę oddalił i orzekł, że umorzenie postępowania było jak najbardziej zasadne. Jeżeli zwolnienie czy też ulga wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie. Jeżeli uznaje, że spełnia warunki zastosowania ulgi, to ją stosuje, organ zaś interweniuje dopiero w razie uznania, że ulga nie przysługuje. Wydaje wówczas decyzję określającą prawidłową wysokość podatku i wskazuje podstawy niemożności zastosowania danej ulgi.


Sygn. I SA/Łd 1924/06


Justyna Bielikreklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama