| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umorzony czynsz do opodatkowania

Umorzony czynsz do opodatkowania

Jeśli podatnikowi spółdzielnia mieszkaniowa umorzyła zaległy czynsz, musi wykazać go w zeznaniu rocznym.


Zdarza się, że spółdzielnia mieszkaniowa umarza niektórym lokatorom zaległości z tytułu opłat czynszowych. Umorzony czynsz jest przysporzeniem majątkowym, które należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Z kolei za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Wartością tego przychodu jest kwota umorzonego czynszu. Lokatorzy czy też najemcy, którzy skorzystali z umorzenia czynszu, muszą go więc uwzględnić w zeznaniach podatkowych.


Przypomnijmy, że spółdzielnie mieszkaniowe, które zdecydowały się na umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych czynszów, powinny wystawić każdemu lokatorowi, który skorzystał z umorzenia, PIT-8C. W tym formularzu będzie wykazana wartość umorzenia. PIT-8C powinien być sporządzony do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano umorzenia.


PRZYKŁAD: PRZYCHÓD NALEŻY ROZLICZYĆ

Podatniczka - samotna matka trójki dzieci w wieku szkolnym - otrzymała w ubiegłym roku decyzję o umorzeniu zaległości z tytułu zapłaty czynszu ze względu na trudną sytuację życiową. Spółdzielnia wystawiła jej PIT-8C, na podstawie którego podatniczka będzie musiała rozliczyć się z takiego przychodu. Jeśli jednak nie będzie jej stać na zapłatę podatku, będzie mogła zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie podatku.


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »