Umorzony czynsz do opodatkowania
REKLAMA
Zdarza się, że spółdzielnia mieszkaniowa umarza niektórym lokatorom zaległości z tytułu opłat czynszowych. Umorzony czynsz jest przysporzeniem majątkowym, które należy zakwalifikować jako przychód z innych źródeł. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z kolei za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Wartością tego przychodu jest kwota umorzonego czynszu. Lokatorzy czy też najemcy, którzy skorzystali z umorzenia czynszu, muszą go więc uwzględnić w zeznaniach podatkowych.
Przypomnijmy, że spółdzielnie mieszkaniowe, które zdecydowały się na umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych czynszów, powinny wystawić każdemu lokatorowi, który skorzystał z umorzenia, PIT-8C. W tym formularzu będzie wykazana wartość umorzenia. PIT-8C powinien być sporządzony do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano umorzenia.
PRZYKŁAD: PRZYCHÓD NALEŻY ROZLICZYĆ
Podatniczka - samotna matka trójki dzieci w wieku szkolnym - otrzymała w ubiegłym roku decyzję o umorzeniu zaległości z tytułu zapłaty czynszu ze względu na trudną sytuację życiową. Spółdzielnia wystawiła jej PIT-8C, na podstawie którego podatniczka będzie musiała rozliczyć się z takiego przychodu. Jeśli jednak nie będzie jej stać na zapłatę podatku, będzie mogła zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie podatku.
Edyta Wereszczyńska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat