reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od umowy spółki trzeba zapłacić podatek

Od umowy spółki trzeba zapłacić podatek

Zawarcie umowy spółki wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Zazwyczaj płaci go spółka.


Umowa spółki to czynność cywilnoprawna, od której należy zapłacić podatek. Opodatkowaniu podlegają umowy wszystkich spółek prawa handlowego zarówno kapitałowych, jak i osobowych, a także umowa spółki cywilnej. Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Krystian Ślązak, Arkadiusz Robert Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio LEX) wyjaśnia, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają umowy spółki: cywilnej, w tym tej zawieranej przez małżonków, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością.


- Z chwilą zawarcia takiej umowy bądź złożenia oświadczenia woli o zawiązaniu spółki (aktu założycielskiego spółki kapitałowej, traktowanej tak samo jak umowy spółki) powstaje obowiązek podatkowy. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych określa ten moment jako chwilę dokonania czynności cywilnoprawnej - mówi Katarzyna Mateja.


Należy pamiętać, że ustawodawca nowelizując ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki cywilnej zachował zasadę solidarnej odpowiedzialności wspólników za zapłatę podatku. Oznacza to, że organ podatkowy może domagać się należności podatkowej wedle swojego uznania od jednego, niektórych lub wszystkich wspólników. W pozostałych przypadkach to spółka jest obowiązana uiścić podatek.


- Podatnicy mają 14 dni, aby złożyć deklaracje oraz obliczyć i wpłacić podatek do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki - wyjaśnia Katarzyna Mateja.


Zwraca uwagę, że jeśli umowa zostanie sporządzona przed notariuszem, wówczas to on obliczy, pobierze i odprowadzi podatek. Co istotne, umowy spółek handlowych, z wyjątkiem spółki jawnej, powinny być sporządzane w formie aktu notarialnego (umowę spółki jawnej wspólnicy zawierają na piśmie pod rygorem nieważności).


- Stawka podatku wynosi 0,5 proc., a jego wysokość będzie uzależniona od wartości wkładów czy kapitału zakładowego, przy czym sama podstawa opodatkowania może być pomniejszona np. o taksę notarialną, opłatę sądową, opłatę za ogłoszenie o wpisach w publikatorze - wyjaśnia Katarzyna Mateja.


SPÓŁKI PŁACĄ PODATEK

Spółki prawa handlowego to:

- spółki osobowe, czyli spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna,

- spółki kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Umowy wszystkich spółek handlowych są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

0,5 proc. wartości wkładów lub kapitału zakładowego zapłaci spółka od zawarcia umowy.


Magdalena Majkowska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama