reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

Mimo że zmiany w przepisach o podatku dochodowym były w ubiegłym roku niewielkie, druki zeznań w kilku elementach dość istotnie się zmieniły. Wielu podatników nadal popełnia błędy.


Najczęściej zapominamy, że dziś podatku nie zaokrągla się już do pełnych dziesiątek groszy, ale do pełnej złotówki. Nie tylko nieuwaga jest źródłem kłopotów z rozliczeniem. Czasem nie zauważamy, że mimo braku zmian w przepisach, pojawiają się nowe załączniki. I tak, rozliczając dochody zagraniczne, warto pamiętać, że w tym roku trzeba wypełnić nowy, dodatkowy załącznik. Jest nim PIT/ZG, w którym trzeba podać przeliczoną na złote kwotę dochodu uzyskanego za granicą oraz zapłaconego tam podatku.


To nie jedyna nowość. Poza koniecznością wypełnienia nowego załącznika osoby rozliczające zagraniczne dochody muszą też pamiętać, że skończył się już czas, gdy rozliczali się tylko na jednym formularzu. Dziś do wyboru są aż trzy zeznania. Ich wybór zależy od tego, jakiego rodzaju dochody podatnik uzyskał. Jeżeli jest podatnikiem liniowego PIT, musi rozliczyć się w zeznaniu PIT-36L. Gdy uzyskał dochody kapitałowe, rozlicza się na formularzu PIT-38. Pozostałe dochody zagraniczne rozlicza się tak jak dotychczas, w zeznaniu PIT-36. Dotyczy to przede wszystkim dochodów z pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama