Kradzieży nie można uwzględnić w kosztach
REKLAMA
Organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie podatku dochodowego spółki za 1998 rok. Powodem było zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów 60 tys. zł jako straty. Była ona spowodowana odkrytą przez spółkę kradzieżą elementów konstrukcyjnych budowanego pawilonu. Spółka dokonała inwentaryzacji na budowie i braki rozliczyła w całości jako stratę. Racji spółce nie przyznał też sąd administracyjny. Jej skargę oddalono, a sąd potwierdził, że skarżąca nie mogła rozliczyć w koszty ubytków związanych z kradzieżą części rozpoczętej inwestycji. Spółka zaskarżyła wyrok do NSA, który jednak oddalił skargę. Sąd zwrócił uwagę, że organy podatkowe najpierw ustaliły i oceniły stan faktyczny sprawy. Z ustaleń wynikało, że nawet jeśli kradzież nie wynikała ze złej woli, to nie ma wątpliwości, że w spółce panował chaos i niedbalstwo. Budowa nie była ubezpieczona, brak było dokumentacji i organy słusznie wzięły wszystkie te fakty pod uwagę, odmawiając uwzględnienia kosztów.
Sąd przyznał, że art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT w brzmieniu z 1998 roku pozwalał na zaliczenie do kosztów strat związanych ze zdarzeniem losowym, jakim jest kradzież w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi oraz otrzymanym odszkodowaniem z tytułu ubezpieczenia. Spółka takiego ubezpieczenia nie miała, więc teoretycznie można by rozważyć możliwość zaliczenia całości straty w koszty. Sąd jednak podkreślił, że przepis w 1998 roku odnosił się do strat w środkach trwałych i obrotowych. Należało więc odnieść się do pojęć w znaczeniu księgowym.
Odnosząc się do możliwości rozliczenia spornej straty na podstawie ogólnej definicji kosztów, sąd również nie przyznał racji spółce. Przypomniał o związku przyczynowo-skutkowym między wydatkiem a działalnością gospodarczą i powiązaniu z przychodem. W ocenie sądu organy podatkowe i sąd słusznie uznały, że budowa pawilonu prowadzona w tak niedbały sposób jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym. A to powodowało brak możliwości powiązania wydatków z przychodem. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt IIFSK417/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA