reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie wszystkie wydatki będą zwracane

Nie wszystkie wydatki będą zwracane

Podatnik, który wygra sprawę przed sądem administracyjnym, może liczyć na zwrot kosztów postępowania. Będą to jednak tylko te wydatki, które są niezbędne do celowego dochodzenia praw.


Podatnicy, którym organy podatkowe zarzucają nieprawidłowości w rozliczaniu podatków, często poddają się bez walki nie korzystając z obrony swoich racji przed sądem administracyjnym. Powodem najczęściej są wysokie koszty sądowe. Nie powinny one jednak stanowić powodu do rezygnacji z zaskarżenia decyzji, zwłaszcza że większość kosztów w przypadku wygranej przed sądem zostanie podatnikowi zwrócona.


Zgodnie z przepisami o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w razie uwzględnienia skargi przez sąd I instancji skarżącemu przysługuje od organu zwrot kosztów postępowania niezbędnych do celowego dochodzenia praw.

Taka sama sytuacja ma miejsce przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej lub oddalenia skargi organu.


Podatnik otrzyma zwrot


Ustawodawca, posługując się pojęciem niezbędnych kosztów procesu, nie pozostawia dowolności co do ich zakresu. Do niezbędnych kosztów postępowania prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym, zalicza się poniesione przez stronę:

- koszty sądowe,

- koszty przejazdów do sądu,

 równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie.

Suma kosztów przejazdu i równowartość utraconego zarobku nie może jednak przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata lub radcy prawnego.

Gdy stronę reprezentuje profesjonalista (adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy) do niezbędnych kosztów postępowania zalicza się ich wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata lub radcy prawnego, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.


Tylko koszty niezbędne


Zakres zwrotu kosztów postępowania mimo uregulowania ustawowego bywa często przedmiotem oceny sądów administracyjnych. W jednym z postanowień sąd wyjaśnił, że konsultacja prawna nie wchodzi w skład kosztów postępowania, które podlegają zwrotowi (wyrok WSA w Warszawie z 31 sierpnia 2005 r., sygn. akt II SAB/Wa 134/05, niepublikowany).

Zdaniem sądu adwokatowi lub radcy prawnemu nie przysługuje też zwrot kosztów kserowania pism procesowych wraz z załącznikami. Koszty te pokrywa przyznane mu wynagrodzenie (postanowienie WSA w Lublinie z 10 marca 2005 r., sygn. akt I SA/Lu 611/04, opublikowany w ZNSA 2005/1/105). Sąd nie zwróci też podatnikowi wydatków na zakup ekspertyzy. Te wydatki w ocenie sądu nie stanowią kosztów postępowania (wyrok WSA w Warszawie z 7 lipca 2004 r., sygn. akt III SA 855/03, niepublikowany).


Ważne!
Wniosek o zwrot kosztów podatnik może złożyć najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia. Potem nie jest to już możliwe


Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama