| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tajemnicę skarbową można czasem ujawnić

Tajemnicę skarbową można czasem ujawnić

Aby rzetelnie informować obywateli o działaniach kontroli skarbowej, można niekiedy ujawnić tajemnicę skarbową - tłumaczy minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.


Indywidualne dane podatników zawarte w deklaracjach oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. W określonych okolicznościach można je jednak ujawnić. Pozwalają na to art. 34 ust. 1a-1c ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.) oraz art. 299b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Zgodę na ujawnienie musi wyrazić główny inspektor kontroli skarbowej lub minister finansów. Jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską, ujawnienie tajemnicy skarbowej może nastąpić wyłącznie ze względu na ważny interes publiczny oraz gdy jest to konieczne dla osiągnięcia celów kontroli skarbowej lub jeżeli ujawnienie tych informacji urzeczywistni prawo obywateli do ich rzetelnego informowania o działaniach kontroli skarbowej i jawności życia publicznego.


Rozwiązania takie przewidują zmiany, które weszły w życie 11 listopada 2006 r. (nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej) i 1 stycznia 2007 r. (nowelizacja Ordynacji podatkowej).


MF tłumaczy m.in., że brak możliwości uchylenia tajemnicy skarbowej w konkretnych sprawach pozbawiał organy kontroli skarbowej i organy podatkowe możliwości reakcji i odpowiedzi na publikacje prasowe oraz telewizyjne dotyczące ich działalności w tych sprawach. Prowadziło to do naruszenia przysługującego obywatelom prawa do informacji.


Zdaniem MF, rzetelne informowanie przez służby skarbowe opinii publicznej o działaniach podatników w sytuacji, gdy spełnione są wymienione wcześniej przesłanki, nie może być odbierane jako naruszanie ich dobrego imienia. Jednocześnie ministerstwo zapewnia, że wnioski o wyrażenie zgody na ujawnienie tajemnicy skarbowej będą rozpatrywane z największą starannością i rozwagą.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »