Ulgi w spłacie to pomoc publiczna
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Resort finansów opracował i skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt nowego rozporządzenia w sprawie udzielania niektórych ulg stanowiących pomoc de minimis. Celem nowego rozporządzenia jest zawarcie w krajowych przepisach podatkowych nowych rozwiązań Komisji Europejskiej w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej do pomocy de minimis, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r. Nowe rozporządzenie przewiduje, że ulgi w formie umorzenia w całości lub w części oraz rozłożenia na raty zapłaty kosztów egzekucyjnych zostaną objęte programem pomocowym de minimis. Dotychczas ulgi te nie były objęte żadnym programem pomocy, dlatego udzielanie takich ulg stwarzało wiele problemów proceduralnych.
Inaczej niż ma to miejsce w dziś obowiązujących przepisach, rozporządzenie nie dotyczyłoby już zwolnień w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, które nie są uznawane za pomoc publiczną oraz ulg w zakresie podatków i opłat lokalnych, podatku rolnego, podatku leśnego. Tych podatków mają dotyczyć odrębne przepisy. Z tego samego powodu nowe rozporządzenie nie będzie już dotyczyło ulg przyznawanych na podstawie Ordynacji podatkowej. Stanie się tak z uwagi na to, że Ordynacja podatkowa zawiera obecnie własne przepisy dotyczące pomocy publicznej w zakresie ulg w spłacie zobowiązań. Projekt rozporządzenia przygotowano jako wykonanie upoważnienia zawartego w art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. nr 123, poz. 1291).
Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Obecnie rozporządzenie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Co ważne, z dniem wejścia w życie projektowanej regulacji utraci moc dotychczasowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy w zakresie niektórych ulg i zwolnień podatkowych w ramach pomocy de minimis (Dz.U. nr 94, poz. 900).
ENCYKLOPEDIA PRAWA
Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej z uwagi na to, że pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. Nazwa pochodzi od obowiązującej w prawie rzymskim zasady de minimis non curat lex (prawo nie troszczy się o drobiazgi).
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat