reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa ulga mieszkaniowa w PIT - dla kupujących mieszkania na rynku pierwotnym i budujących domy jednorodzinne

Nowa ulga mieszkaniowa w PIT - dla kupujących mieszkania na rynku pierwotnym i budujących domy jednorodzinne

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ma być to tzw. ulga na zasiedlenie. MR ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulgi na zasiedlenie. Będzie ona dostępna dla osób, które nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowały dom jednorodzinny" - napisano.
"Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym" - dodano.

Jak podano w wykazie prac, według aktualnych danych (na koniec IV kw. 2019), w 2020 r. hipotetycznie od dochodu można byłoby odliczyć następujące kwoty:
- Podatnik (singiel) – 4.597 zł,
- Podatnik z 1 dzieckiem – 5.746,25 zł,
- Podatnik z 2 dzieci – 6.895,50 zł,
- Podatnik z 3 dzieci – 8.044,75 zł.
- Małżeństwo bezdzietne – 9.194 zł,
- Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10.343,25 zł,
- Małżeństwo z 2 dzieci – 11.492,50 zł,

Ulga ma być dostępna dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka).

Ministerstwo Rozwoju ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.

"Koncentracja środków publicznych na rynku pierwotnym ma na celu stymulację działalności firm budowlano-montażowych specjalizujących się w budowie budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych. Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców" - napisano.

"W odróżnieniu od transakcji dokonywanych na rynku wtórnym, rynek pierwotny oraz budownictwo jednorodzinne przyczynia się do tworzenia PKB, wzrostu produkcji budowlano-montażowej oraz zatrudnienia w sektorze budowlanym" - dodano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kw. 2020 r. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HR Lex Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama