Samotnym rodzicem nie trzeba być przez cały rok
REKLAMA
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wyraźnie, że nowożeńcy ze wspólnym rozliczeniem muszą czekać cały rok. Podatnikom, którzy chcą rozliczyć się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, często wydaje się, że termin ten dotyczy również ich. Tymczasem jest inaczej.
Przemysław Polkowski, doradca podatkowy z kancelarii Chałas i Wspólnicy, przypomina, że zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów takiej osoby. Do sumy tych dochodów nie wlicza się jednak dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o PIT. Z możliwości tej skorzystać mogą osoby wychowujące:
- dzieci małoletnie (do ukończenia 18 roku życia),
- dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
- dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z pewnymi wyjątkami).
- Okres opieki w ciągu roku nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z preferencji. Może to być nawet jeden dzień - twierdzi Przemysław Polkowski.
Osoby, które stały się samotnymi rodzicami w wyniku śmierci małżonka, muszą dokonać wyboru i rozliczyć się jako wdowiec (wspólnie ze zmarłym małżonkiem) albo jako samotny rodzic. Wybór jednego sposobu rozliczenia wyklucza bowiem możliwość skorzystania z drugiego.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat