Porozumienie dot. współpracy podatkowej między Polską a Słowacją
REKLAMA
REKLAMA
Wicepremier Słowacji i minister finansów tego kraju Eduard Heger powiedział po podpisaniu umowy, że memorandum dotyczy współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych.
„Doskonale wiemy, że wszystkie oszustwa podatkowe powodują szkody dla społeczeństwa, które dotyczą bezpośrednio nas wszystkich. (...) Polska weszła na właściwą drogę w zwalczaniu oszustw podatkowych. Chcielibyśmy się na tym wzorować” – powiedział wicepremier Słowacji.
Dodał, że administracja podatkowa musi z jednej strony wspierać uczciwych podatników, ale także wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy tego unikają. Zauważył, że Słowacja w ostatnich latach była eldorado dla oszustów podatkowych – każdy robił, co chciał.
„W związku z tym dobrze by było współpracować z innymi państwami w Europie, które maja doświadczenie w tej sprawie (walce z oszustwami podatkowymi – PAP)” – podkreślił Heger.
REKLAMA
Szef polskiego Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński powiedział, że deklaracja o współpracy dotyczy walki z oszustami podatkowymi i działań na rzecz obniżenia luki w VAT. Minister zauważył, że dla rządów Polski i Słowacji walka z przestępczością podatkową jest priorytetem.
„Polska przez ostatnie pięć lat odniosła ogromy sukces w tej dziedzinie” – powiedział minister. Poinformował, że w latach 2015-2018 luka w VAT obniżyła się z 24 proc. do 12 proc. i na tym poziomie utrzymała się w zeszłym roku.
„To potwierdza, że mechanizmy, które wdrożyliśmy uszczelniają naszą gospodarkę” – podkreślił. Według niego Polska chce się dzielić swoimi doświadczeniami w tym zakresie z innymi krajami, w ramach Solidarności Podatkowej.
Według MF, podpisanie porozumienia zapoczątkuje cykl dwustronnych spotkań ekspertów słowackiej i polskiej administracji podatkowej.
Zgodnie z informacjami MF, Polska chce stworzyć sieć dwustronnych umów o pogłębionej współpracy podatkowej, łączących ze sobą blisko współpracujące administracje. Będą one przewidywać automatyczny transfer danych o obrocie między państwami oraz wzajemne wsparcie przy wdrażaniu nowych technologii.
W styczniu 2020 r. z inicjatywy polskiego rządu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych 21 krajów UE, w trakcie którego Polska przedstawiła ofertę współpracy. Zdaniem resortu finansów propozycja spotkała się z bardzo dużym odzewem u najbliższych sąsiadów Polski, m.in. w krajach bałtyckich, w Czechach i na Słowacji.
Dodano, że podpisane w poniedziałek porozumienie rozpoczyna proces negocjacyjny umowy o pogłębionej współpracy ze Słowacją. Ministerstwo Finansów ma nadzieję na szybką konkluzję negocjacji.
„Planujemy, że już jesienią KAS zacznie analizować dane dostarczone przez słowacką skarbówkę. Z kolei polscy skarbowcy pomogą Słowakom wdrożyć u nich polskie rozwiązania” - poinformowano.
Równolegle do rozmów ze Słowacją trwają również negocjacje z Ukrainą. Tym, co najbardziej interesuje Ministerstwo Finansów w Kijowie są sprawdzone w Polsce rozwiązania służące ograniczeniu szarej strefy. Ukraina jest zainteresowana geolokalizacją przewozu paliw (system SEN) oraz wdrażanymi w Polsce kasami online.
Z Bratysławy Marcin Musiał (PAP)
mmu/ pad/
Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków
Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat