| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polisy na minimum 15 tys. euro muszą wykupić biura rachunkowe, które wypełniają deklaracje

Polisy na minimum 15 tys. euro muszą wykupić biura rachunkowe, które wypełniają deklaracje

Biuro rachunkowe, które prowadzi usługowo księgi, a także wypełnia deklaracje podatkowe, musi wykupić polisę OC na minimalną sumę 15 tys. euro - wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów.


Wysokość kwoty, na jaką powinny się ubezpieczyć biura rachunkowe, w dalszym ciągu wzbudza wątpliwości. Przepisy wymagają posiadania polisy na minimum 10 tys. euro, jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zazwyczaj biura rachunkowe prowadzące usługowo księgi wypełniają również deklaracje podatkowe.


Prowadzenie ksiąg rachunkowych jednak nie jest zdefiniowane w przepisach. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej wyjaśniło, że podmioty uprawnione na podstawie rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.), do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą także na podstawie art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym wykonywać czynności doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3.


Mogą zatem prowadzić, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udzielać im pomocy w tym zakresie, a także sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe lub udzielać im pomocy w tym zakresie.


Według Ministerstwa Finansów, mając to na uwadze, należy stwierdzić, że biuro rachunkowe prowadzące działalność zarówno w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak i wypełniania deklaracji podatkowych (a więc czynności doradztwa podatkowego), zobowiązane jest wykupić polisę OC na minimalną sumę 15 tys. euro.


10 tys. euro minimalna wysokość polisy dla prowadzących wyłącznie księgi rachunkowe


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK