Podatki w Unii Europejskiej - najmniejsze obciążenia są w Irlandii
REKLAMA
REKLAMA
Według obliczeń PIE opartych na stosunku dochodów podatkowo-składkowych do PKB, najmniejsze obciążenia podatkowe spośród krajów Unii Europejskiej mają obywatele Irlandii". Mogą świętować Dzień Wolności Podatkowej już 19 marca – niespełna 80 dni po rozpoczęciu roku - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
REKLAMA
Jak tłumaczą analitycy, wynika to z utrzymania niskiej stawki podatku CIT. "Występuje tam również problem obliczania wskaźników dochodów państwa, w tym PKB, ze względu na duże skoncentrowanie korporacji międzynarodowych na jego terenie" - zastrzegli. Związane z nimi instrumenty unikania opodatkowania "sztucznie zmieniają wartości części parametrów makroekonomicznych".
Na przeciwnym końcu skali podatkowych obciążeń znajdują się kraje tzw. starej Unii, nazwane państwami opiekuńczymi. "Francja jest europejskim liderem wysokości opodatkowania – duży udział państwa w życiu obywateli wymusza finansowanie przez nich części wydatków" - wskazał PIE. Obywatele tego kraju muszą czekać prawie pół roku, aby rozpocząć zarabianie na siebie – od 17 czerwca.
W Polsce obciążenia podatkowe są zbliżone do tych z Cypru i Hiszpanii - wskazali analitycy PIE. Zwrócili jednak uwagę, że diametralnie inna sytuację tych gospodarek.
"Polska przejdzie pandemię Covid-19 najlepiej ze wszystkich krajów UE, podczas gdy Hiszpania i Cypr zanotują wysokie spadki PKB w tym roku i umiarkowanie duże odbicia w przyszłym" - podkreślili, powołując się na dane Komisji Europejskiej.
"W najbliższej przyszłości obciążenia podatkowe w Polsce mogą stać się relatywnie mniejsze w porównaniu do Hiszpanii czy Cypru" - ocenił PIE.
Analitycy zestawili Dzień Wolności Podatkowej z wysokością wydatków publicznych w wybranych krajach UE. "O ile trendy wydatków poszczególnych państw (w tym trend zwyżkowy Cypru w ostatnich latach) są zróżnicowane, to średnia unijna zmniejsza się z roku na rok" - zauważyli. Dodali, że w Polsce wydatki państwa w latach 2008-2019 spadły o 7,1 proc.
W przeciwieństwie do całości wydatków państwowa, część wydatków przeznaczanych na ochronę socjalną obywateli pozostawała stała w relacji do PKB w latach 2009-2018. "Średnio około połowy tych wydatków przeznacza się na zapewnienie opieki emerytom" - napisali.
Polecamy: CIT 2020. Komentarz
Odnosząc się do struktury wydatków publicznych Unii Europejskiej wskazali, że największą częścią budżetu państw w Europie są wydatki na ochronę społeczną, które w takich krajach jak Francja czy Finlandia sięgają 25 proc. budżetu. "Państwa wydają średnio również 10 do 15 proc. wartości swojego budżetu na ochronę zdrowia, oraz ogólne wydatki związane z zapewnianiem usług publicznych" - zaznaczyli.
autor: Magdalena Jarco
maja/ amac/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat