reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uchylenie decyzji w zakresie VAT od importu towarów po interwencji Rzecznika MŚP

Uchylenie decyzji w zakresie VAT od importu towarów po interwencji Rzecznika MŚP

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił decyzję Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług importu towarów.

Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się przedsiębiorca z wnioskiem o podjęcie interwencji w sprawie toczącej się przed wojewódzkim sądem administracyjnym ze skargi na decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w związku z importem towarów z terytorium Ukrainy. Organ nie kwestionował istnienia towarów oraz faktu dokonania dostaw przez przedsiębiorcę, podważył jednak dokonanie jej na rzecz konkretnego nabywcy.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał, że decyzja organu została wydania z naruszeniem zasady zaufania, zasady prawdy obiektywnej oraz zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Zdaniem Rzecznika, organ celno-skarbowy powołał w treści decyzji okoliczności wzajemnie się wykluczające oraz wskazał na fakty, które nie wynikają ze zgromadzonego w toku postępowania materiału dowodowego. Powyższe skutkowało tym, że wydana decyzja nie zawiera pełnego i jasnego uzasadnienie faktycznego i prawnego, a tym samym nie poddawała się kontroli instancyjnej.

Zobacz również:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyniku rozpoznania skargi spółki uchylił zaskarżoną decyzję i podzielił w całości argumentację podnoszoną przez Rzecznika. W ustnych motywach wyroku Sąd podniósł, że organ w nie wskazał w treści decyzji do jakiego naruszenia przepisów ostatecznie doszło. W uzasadnieniu jako w jej podstawę wskazywano naprzemiennie na wykluczające się podstawy faktyczne i prawne to jest instytucję wyłudzenia podatku VAT, pozorność transakcji zawieranej pomiędzy dostawca i nabywca towaru oraz nadużycie prawa. Zdaniem Sądu uzasadnienie decyzji było niespójne i wewnętrzne sprzeczne (wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 lipca 2020 r., I SA/Bd 50/20/20).

- Wynikające z Prawa przedsiębiorców oraz Ordynacji podatkowej zasady: zaufania, prawdy obiektywnej oraz zasada uczciwego przedsiębiorcy, to nie postulaty ustawodawcy wobec organów ale także przesłanka oceny ich działania. Decyzje podatkowe powinny być sporządzanie w sposób zrozumiały i czytelny, a ich podstawy nie mogą stanowić okoliczności wzajemnie się wykluczających - komentuje Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

kom/ ryb/

Polecamy: Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją. Poradnik Gazety Prawnej 4/2020

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Uchylenie decyzji w zakresie VAT od importu towarów po interwencji Rzecznika MŚP /Fot. Fotolia
Uchylenie decyzji w zakresie VAT od importu towarów po interwencji Rzecznika MŚP /Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama