| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy, które uzależniają przywileje podatkowe od miejsca zamieszkania lub siedziby, dyskryminują obywateli Unii Europejskiej.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Raffaele Talotta v. État belge (C-383/05). Dotyczy on oceny belgijskich przepisów, które określają metody szacowania dochodów w przypadku, gdy podatnik, będący rezydentem lub nierezydentem, nie przedstawił organom dowodów dotyczących dochodów lub zysków. Zgodnie z belgijskimi przepisami w takim przypadku dochody lub zyski były szacowane przez odniesienie do zwykłych dochodów lub zysków osiągniętych przez co najmniej trzech podobnych podatników. Przy ocenie tej uwzględniane były zainwestowany kapitał, wysokość obrotu, liczba pracowników itp. Wysokość obrotu osiąganego przez podatników będących nierezydentami określana była natomiast przez zastosowanie minimalnych podstaw opodatkowania.


Zdaniem ETS podatnicy w takiej sytuacji traktowani są różnie w zależności od tego, czy są rezydentami Belgii, czy też nie. Tymczasem przychód uzyskany przez podatnika będącego rezydentem oraz przychód uzyskany przez podatnika będącego nierezydentem należą do tej samej kategorii przychodów` pochodzących z działalności wykonywanej na własny rachunek na terytorium tego samego państwa członkowskiego. Obie kategorie podatników znajdują się w porównywalnych sytuacjach.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK