reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy, które uzależniają przywileje podatkowe od miejsca zamieszkania lub siedziby, dyskryminują obywateli Unii Europejskiej.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Raffaele Talotta v. État belge (C-383/05). Dotyczy on oceny belgijskich przepisów, które określają metody szacowania dochodów w przypadku, gdy podatnik, będący rezydentem lub nierezydentem, nie przedstawił organom dowodów dotyczących dochodów lub zysków. Zgodnie z belgijskimi przepisami w takim przypadku dochody lub zyski były szacowane przez odniesienie do zwykłych dochodów lub zysków osiągniętych przez co najmniej trzech podobnych podatników. Przy ocenie tej uwzględniane były zainwestowany kapitał, wysokość obrotu, liczba pracowników itp. Wysokość obrotu osiąganego przez podatników będących nierezydentami określana była natomiast przez zastosowanie minimalnych podstaw opodatkowania.


Zdaniem ETS podatnicy w takiej sytuacji traktowani są różnie w zależności od tego, czy są rezydentami Belgii, czy też nie. Tymczasem przychód uzyskany przez podatnika będącego rezydentem oraz przychód uzyskany przez podatnika będącego nierezydentem należą do tej samej kategorii przychodów` pochodzących z działalności wykonywanej na własny rachunek na terytorium tego samego państwa członkowskiego. Obie kategorie podatników znajdują się w porównywalnych sytuacjach.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama