Gmina musi ogłosić swoją uchwałę
REKLAMA
Zapisanie w uchwale podatkowej gminy, że wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jest istotnym naruszeniem prawa. Z tego powodu Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie stwierdziło nieważność uchwały rady miejskiej w Krasnobrodzie zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego od osób fizycznych w drodze inkasa, określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Według RIO akt ten jest niezgodny z art. 2 ust. 1 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 62, poz. 718 ze zm.).
Jak uzasadnia Kolegium Izby, taka uchwała rady, z uwagi na przedmiot swej regulacji, należy do kategorii uchwał podatkowych, które są aktami prawa miejscowego. Podlegają one obowiązkowemu ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, uchwały takie co do zasady wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Tymczasem w końcowym przepisie uchwały organu stanowiącego miasta Krasnobród zapisano, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia.
Według Kolegium RIO, ze względu na istotne naruszenie prawa uchwała musiała zostać uznana za nieważną. Na orzeczenie RIO radzie miejskiej przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Numer uchwały 66/2007
Marcin MusiaŁ
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat