Zwrot wydatków jest opodatkowany
REKLAMA
Podatniczka została powołana do zarządu wspólnoty mieszkaniowej i sprawowała tę funkcję nieodpłatnie. Ponosiła jednak koszty związane z tą funkcją. Wspólnota przyjęła uchwałę o zwrocie tych kosztów w wysokości 900 zł. Podatniczka zwróciła się z pytaniem do naczelnika urzędu skarbowego, czy jako członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej musi od zwróconych wydatków odprowadzić PIT. Jej zdaniem, powinna być zwolniona z podatku.
Ze stanowiskiem tym nie zgodził się naczelnik urzędu skarbowego, który powołał się na art. 9 ust. 1 ustawy o PIT i uznał, że podatniczka powinna odprowadzić podatek od przychodu. Powołał się też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 listopada 1997 r. W tej sprawie wypowiedział się również dyrektor izby skarbowej. Powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT i uzasadnił, że osobami wykonującymi czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich są m.in. posłowie, senatorowie, sędziowie trybunału i inni. Do tej grupy nie można zaliczyć członków zarządu wspólnot mieszkaniowych, a zatem nie mogą być oni zwolnieni z zapłaty podatku. Wypłacane kwoty należy traktować jako przychody z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
Sprawa trafiła do WSA, który oddalił skargę. Stwierdził, że kryteria rozumienia pojęć takich jak koszty lub dieta muszą mieć charakter pojęć ustawowych. Nie wystarczy więc nazwanie dietą lub kosztami wydatków przez zleceniobiorcę lub zleceniodawcę. Ten warunek nie został spełniony w rozpatrywanej sprawie. W art. 28 ustawy nie ma więc mowy o możliwości uzyskania diety lub zwrotu kosztów. Przyczyny te powodują, że nie może mieć tu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygn. akt III SA/Wa 3536/06
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat