| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Straty można pokryć z funduszu remontowego

Straty można pokryć z funduszu remontowego

Spółdzielnia może pokryć stratę z funduszu remontowego, gdyż jest to jej fundusz własny.


Sąd rozstrzygnął kwestię zasad pokrywania strat w spółdzielniach mieszkaniowych. Część straty bilansowej spółdzielnia pokryła z funduszu remontowego - zgodnie z uchwałą zebrania przedstawicieli członków. Uchwałę tę zaskarżono i w efekcie uchylono wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie w zakresie, w jakim przewidywała pokrycie straty z funduszu remontowego. Uznano ją za sprzeczną z przepisami prawa spółdzielczego. Sąd Apelacyjny w Krakowie nie podzielił tego stanowiska i uchylił orzeczenie sądu okręgowego. Uznał, że fundusz remontowy spółdzielni jest funduszem własnym, zatem spółdzielnia miała prawo pokryć z niego stratę.


Sprawa trafiła ostatecznie do Sądu Najwyższego, który stwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa posiada inną konstrukcję prawną niż pozostałe spółdzielnie. Spółdzielni mieszkaniowej praktycznie nie obowiązuje zasada ograniczonej odpowiedzialności, gdzie członkowie odpowiadają do wysokości deklarowanych udziałów. Świadczą o tym sformułowania poszczególnych ustępów art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W przepisie tym określone zostały obowiązki majątkowe członków spółdzielni w stosunku do niej, m.in. uczestniczenie w innych zobowiązaniach. Określenie to jest bardzo szerokie. W praktyce obciąża członków obowiązkiem uczestniczenia we wszystkich stratach ponoszonych przez spółdzielnie.


Zdaniem Sądu Najwyższego wszystkie fundusze spółdzielni są funduszami własnymi. Dotyczy to również funduszu remontowego. Spółdzielnia mieszkaniowa miała zatem prawo pokryć z niego część straty.


Sygn. akt III CSK 412/06


AGNIESZKA POKOJSKA

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »