reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szerszy krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Szerszy krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Osoby tworzące rodzinę zastępczą i objęte pieczą zastępczą będą korzystały ze zwolnienia od spadków i darowizn na takich samych zasadach, jak osoby z kręgu najbliższej rodziny. Tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn, nad którą pracuje obecnie Senat.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych nie zgłosiła w poniedziałek (28 września) poprawek do ustawy, która rozszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie ma przysługiwać m.in. osobom z rodzin zastępczych i objętych pieczą zastępczą.

Chodzi o to, jak tłumaczył wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów publicznych, aby osoby tworzące rodzinę zastępczą i objęte pieczą zastępczą korzystały ze zwolnienia od spadków i darowizn na takich samych zasadach, jak osoby z kręgu najbliższej rodziny.

"Beneficjentami takiego zwolnienia byłyby np. osoby, które przebywają/ przebywały w rodzinie zastępczej w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, a także osoby tworzące rodziny zastępcze, prowadzące rodzinny dom dziecka, pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej" - wymienił.

Jak podkreślił, celem ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn jest objęcie "zwolnieniem od podatku także osób z rodzin zastępczych i objętych pieczą zastępczą".

W ocenie Ministerstwa Finansów projektowane rozwiązania spowodują "znikome ujemne skutki finansowe dla gmin". Resort zakłada, że spotkają się też "z pozytywnym oddźwiękiem społecznym".

Senackie biuro legislacyjne nie zgłosiło podczas poniedziałkowych obrad uwag do procedowanych przepisów. Również senatorowie opowiedzieli się jednogłośnie za ustawą bez poprawek.

W myśl uchwalonej przez Sejm w 17 września ustawy nowe rozwiązania obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.

Autorzy przepisów zaznaczyli, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo, w wielu przypadkach uważają swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie - opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.

autor: Magdalena Jarco
maja/ je/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Szerszy krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
Szerszy krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama