REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny przekazywane za pośrednictwem portali pomocowych a podatek od spadków i darowizn

Na darczyńcy przekazującym np. pieniądze nie ciąży obowiązek podatkowy /Shutterstock
Na darczyńcy przekazującym np. pieniądze nie ciąży obowiązek podatkowy /Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie pieniędzy lub innych rzeczy przez darczyńców na rzecz osób fizycznych lub innych podmiotów, w tym jeżeli ma to miejsce za pośrednictwem portali pomocowych, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńców. Obowiązek podatkowy mógłby powstać wyłącznie w przypadku, gdy zbiórka na określony cel byłaby prowadzona wyłącznie na rzecz osoby fizycznej i miałaby charakter darowizny lub polecenia darczyńcy.

Resort finansów odniósł się do pytania o obowiązki podatkowe w związku ze zbiórką, którą osoba fizyczna chce zrobić poprzez licytację za pośrednictwem jednego z portali, które organizują zbiórki internetowe. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup rzeczy niezbędnych do poprawnego funkcjonowania domu dziecka.

Autopromocja

"Przekazanie pieniędzy lub innych rzeczy przez darczyńców na rzecz osób fizycznych lub innych podmiotów, w tym jeżeli ma to miejsce za pośrednictwem portali pomocowych, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńców" - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Jak zaznaczono, obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn mógłby powstać wyłącznie w przypadku, gdy zbiórka na określony cel za pośrednictwem portali pomocowych (z dobrowolnych wpłat darczyńców) byłaby prowadzona wyłącznie na rzecz osoby fizycznej i miałaby charakter darowizny lub polecenia darczyńcy. "Obowiązek podatkowy ciąży wówczas wyłącznie na nabywcy" - tłumaczy MF.

Resort finansów podkreśla, że nabycie rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej nie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn (dotyczy on tylko osób fizycznych).

Zwrócono przy tym uwagę, że dobrowolne wpłaty na portalach internetowych należy rozpatrywać albo w kontekście darowizny, albo jako nabycie tytułem polecenia darczyńcy. Jak zaznaczono, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeżeli zatem takie nabycie ma charakter darowizny lub polecenia darczyńcy na rzecz osoby fizycznej, wówczas skutki prawnopodatkowe należy oceniać na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn" - wyjaśnia MF.

Przepisy tej ustawy określają kwoty wolne od podatku, przypadające na okres 5 lat, w wysokości uzależnionej od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W przypadku wpłat darczyńców na portalach pomocowych dla wskazanej osoby, nabywca najczęściej jest osobą obcą, a zatem zaliczaną do III grupy podatkowej w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy. Kwota wolna w tej grupie podatkowej wynosi 4 tys. 902 zł i przysługuje odrębnie od każdego darczyńcy w okresie 5 lat, niezależnie od celu, na który przeznaczone są przekazane pieniądze.

MF tłumaczy, że obowiązek złożenia zeznania podatkowego i zapłaty podatku od spadków i darowizn będzie miał miejsce w przypadkach, w których nabycie od jednej osoby (innego podmiotu) przekroczy kwotę wolną od podatku. Takie zeznanie składa obdarowany do właściwego urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatek ustala się według skali podatkowej określonej w ustawie (dla nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej stawki podatku wynoszą 12, 16 i 20 proc.).

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Ministerstwo odniosło się także do kwestii dotyczących podatków dochodowych i podatku VAT. Podkreślono, że każde tego typu przedsięwzięcie należy rozpatrywać indywidualnie, po dokładnym przedstawieniu stanu faktycznego.

"Każdy podatnik, który chce mieć pewność co do skutków podatkowych związanych z gromadzeniem funduszy na dany cel może skorzystać z możliwości uzyskania w swojej sprawie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego" - radzi resort finansów.

Marcin Musiał
mmu/ je/

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA