REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Danina solidarnościowa w czasie epidemii

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Danina solidarnościowa w czasie epidemii
Danina solidarnościowa w czasie epidemii

REKLAMA

REKLAMA

Danina solidarnościowa (zwana także III progiem podatkowym) została wprowadzona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) 1 stycznia 2019 r., na mocy ustawy z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 2192). Obowiązek zapłaty 4% daniny solidarnościowej ciąży (w uproszczeniu) na podatnikach PIT, gdy suma osiągniętych przez nich dochodów (wykazywanych w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A oraz w zeznaniach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-CFC) po odjęciu kwot pomniejszających, przekracza 1 000 000 zł. Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że daninę solidarnościową odprowadzi w 2020 roku około 25 tys. osób.

Termin rozliczenia podatku PIT i daniny solidarnościowej za 2019 r. zbiegł się w czasie z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. W związku z tym, w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, ustawodawca wprowadził zasadę, zgodnie z którą złożenie rocznej deklaracji PIT po ustawowym terminie 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca[1] nie pociągnie za sobą konsekwencji karnoskarbowych dla podatnika. Ustawa o przeciwdziałaniu COVID-19[2] (wprowadzająca omawiane przepisy) nie reguluje jednak kwestii odroczenia płatności podatku, nie odnosi się także do daniny solidarnościowej. Co to oznacza dla podatników?

Autopromocja

Odpowiedzialność karnoskarbowa a odsetki za zwłokę

Podatnik zalegający z zapłatą podatku ponosi ryzyko zarówno na gruncie Kodeksu karnego skarbowego (sankcje karnoskarbowe) jak i na gruncie Ordynacji podatkowej (ryzyko naliczenia odsetek od zaległości podatkowej). 
Są to dwa odrębne rodzaje odpowiedzialności – podatnik nie musi popełnić wykroczenia czy przestępstwa skarbowego, żeby powstała u niego zaległość podatkowa, od której musi zapłacić odsetki – i na odwrót.

Co daje Tarcza Antykryzysowa?

Zgodnie z art. 15zzj ustawy COVID-19 złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy. Innymi słowy, zapłata podatku oraz złożenie deklaracji po terminie, ale do dnia 1 czerwca1, wywołuje takie same skutki prawne jak złożenie tzw. czynnego żalu – który uwalnia podatnika od odpowiedzialności karnoskarbowej.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym korzyść (wynikająca bezpośrednio z Tarczy Antykryzysowej) dla podatnika rozliczającego PIT za 2019 r. polega na tym, że nie poniesie on konsekwencji karnoskarbowych z tytułu nieterminowego złożenia deklaracji.

Dodatkowo, w przypadku rozliczenia PIT Minister Finansów na mocy Rozporządzenia z dnia z dnia 23 kwietnia 2020 r.[3] zarządził zaniechanie poboru odsetek za zwłokę naliczonych w okresie od dnia 1 maja 2020 r. do dnia 1 czerwca 2020 r. Należy jednak pamiętać, że Rozporządzenie (podobnie jak ustawa COVID-19) nie obejmuje swoim zasięgiem odsetek od nieuregulowanej w terminie daniny solidarnościowej.

Co zatem z daniną solidarnościową?

Z przepisów Tarczy Antykryzysowej nie wynika, aby rezygnacja z sankcji karnoskarbowych dotyczyła składanych po terminie deklaracji DSF-1 o wysokości daniny solidarnościowej. Również Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2020 r. nie obejmuje swoim zakresem podatników zobowiązanych do zapłaty daniny solidarnościowej.

Tym samym w zakresie rozliczenia daniny solidarnościowej nic się nie zmieniło – termin na rozliczenie daniny solidarnościowej za 2019 r. upływa już 30 kwietnia. Zatem podatnicy, którzy rozliczą się po tym terminie powinni nie tylko pamiętać o zapłacie odsetek od zaległości, ale także musza się liczyć  z ewentualnymi konsekwencjami karnoskarbowymi.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Dostępne rozwiązania?

Szczególnym rozwiązaniem jest nowa ulga IP BOX. Brzmienie regulacji dotyczących ulgi pozwala uznać, że dochody rozliczane w ramach preferencyjnego opodatkowania stawką 5% nie są uwzględniane przy wyliczaniu podstawy opodatkowania z tytułu daniny solidarnościowej. Jeśli zatem przedsiębiorca już dzisiaj jest w stanie uznać, że część jego dochodu stanowi tzw. kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, to w tym zakresie dochód ten może wyłączyć z zakresu daniny solidarnościowej. Jest to zatem temat, którym warto się zainteresować w tych ostatnich dniach kwietnia.

Autopromocja

Mamy doświadczenie w stosowaniu ulgi IP BOX – jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie skontaktuj się z nami.  Już teraz zapraszamy!

Tomasz Wróbel, Piotr Adamski, Business Tax Professionals

[1] Data określona w Tarczy Antykryzysowej – 31 maja to niedziela, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek 1 czerwca.

[2] Ustawa z dnia 2 marca 2020r.o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 374), dalej: Ustawa COVID-19.

[3] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2020 r. w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od niektórych zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. w związku z COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 728).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA