reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stratę można uwzględniać w kosztach podatkowych

Stratę można uwzględniać w kosztach podatkowych

Jeżeli podatnik, który poniósł nakłady na obcy środek trwały, straci nad nim władztwo z przyczyn innych niż zmiana działalności, to nie można zakładać, że powstała strata nie jest kosztem.


Spółka dokonała zmiany lokalizacji prowadzonego przez siebie sklepu oraz biura. Przyczyną było zwiększenie sprzedaży oraz przeniesienie działalności do lokali o korzystniejszym położeniu. Zdaniem spółki poniesione przez nią nakłady na adaptację lokali użytkowych, stanowiące inwestycję w obcym środku trwałym, które zostały zwrócone wynajmującemu z przyczyn ekonomicznych, stanowią koszt uzyskania przychodu. Wynika to (a contrario) z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej ustawa o CIT). W przekonaniu strony pojęcia likwidacji nie należy utożsamiać z fizyczną likwidacją środka trwałego.


Organy podatkowe nie zgodziły się z tym. Ich zdaniem przepis art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT nie ma zastosowania, gdyż spółka nie zmieniła rodzaju prowadzonej działalności, a wydatki nie mogą stanowić kosztów, bo nie nastąpiła fizyczna likwidacja środka trwałego. Spółka w wyniku rozwiązania umowy najmu zaprzestała prowadzenia działalności oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie wystąpiła zatem strata amortyzowanego środka trwałego, lecz jego wydanie właścicielowi.


WSA we Wrocławiu przyznał rację spółce. Podkreślił, że art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy nie będzie miał zastosowania w sprawie. Stanowi on jednak podstawę do analizy stanu faktycznego. W ocenie sądu pojęcie likwidacji należy rozumieć szeroko. W odniesieniu do podatku dochodowego obowiązuje bowiem zasada, że wydatki, których ustawodawca nie wyłączył z kosztów, mogą być do nich zaliczone.


Sygn. akt I SA/Wr 53/07


Michał Walczak

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama