reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Aby odliczać wydatki, trzeba skończyć budowę

Aby odliczać wydatki, trzeba skończyć budowę

Nie można było jednocześnie skorzystać z ulgi budowlanej i remontowej. Ulga budowlana przysługiwała podatnikom, których budynki zostały oddane do użytkowania.


Podatnik w 1992 roku rozpoczął budowę domu jednorodzinnego, a zakończył ją formalnie w 2006 roku. Do 2004 roku korzystał z ulgi budowlanej. W 2005 roku skorzystał z remontowej. Zdaniem podatnika istniały podstawy do skorzystania z ulgi remontowej, mimo że budowa domu formalnie nie została zakończona. Z taką interpretacją nie zgodziły się jednak organy podatkowe.


Spór między organami a podatnikiem sprowadzał się więc do określenia, czy remont można przeprowadzić jedynie w budynku formalnie zakończonym, czy również w momencie faktycznego zakończenia budowy. Podatnik twierdził, że gmina, na terenie której budował dom, pobierała od niego podatek od nieruchomości przed formalnych zakończeniem budowy. Wnioskował z tego, że gmina traktowała go jako podatnika, a dom jako faktycznie wybudowany.


WSA oddalił jednak skargę, uznając za właściwe argumenty organów podatkowych. Zdaniem sądu przepisy podatkowe nie pozwalały na jednoczesne korzystanie z ulgi budowlanej i remontowej przed ukończeniem budowy domu. Musiała istnieć cezura czasowa, którą było oddanie budynku do użytkowania. Wyrok jest nieprawomocny.


Sygn. akt III SA/Wa 4208/06


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama