reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencyjną stawkę VAT można zastosować tylko na budownictwo mieszkaniowe

Preferencyjną stawkę VAT można zastosować tylko na budownictwo mieszkaniowe

Stawkę VAT w wysokości 7 proc. można zastosować jedynie do infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.


Przedsiębiorstwo w ramach prowadzonej działalności zamawia usługi związane z robotami montażowymi, modernizacyjnymi i budowlanymi sieci wodociągowych. Infrastruktura ta służy - lub będzie służyła - nie tylko mieszkańcom, ale również sektorowi przemysłu i usług. Zdaniem przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do tych usług powinna być stosowana 7-proc. stawka VAT.


Stanowisko takie zakwestionował jednak naczelnik urzędu skarbowego. Uznał on, że stawkę 7 proc. można stosować jedynie w części usług związanych z budownictwem mieszkaniowym, natomiast w pozostałej części należy stosować stawkę 22 proc.


Podatnik powinien do dokumentacji projektowo-kosztorysowej dołączyć podstawę rozgraniczenia zakresu usług obciążonych niższą i podstawową stawką VAT.


Z taką interpretacją jednak przedsiębiorstwo nie zgodziło się i złożyło zażalenie do dyrektora izby skarbowej. Podatnik stwierdził, że skoro w przepisie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca umożliwił zastosowanie stawki 7 proc. w odniesieniu do robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, to sformułowanie to oznacza, że do robót takich należy stosować stawkę wskazaną w tym przepisie w stosunku do całości inwestycji.


Dyrektor izby skarbowej nie uznał tej argumentacji. Przedsiębiorstwo złożyło więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przedstawiciele firmy dodatkowo odwołali się od wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który odnosząc się do opodatkowania VAT w krajach Wspólnoty uznał, że działanie podatnika powinno być traktowane bez sztucznych podziałów, a także, że w sytuacji, gdy rozbicie stawki jest niecelowe, należy stosować stawkę 7 proc.


Ważne!

Podatnik powinien do dokumentacji projektowo-kosztorysowej dołączyć podstawę rozgraniczenia zakresu usług obciążonych preferencyjną i podstawową stawką VAT - uznał urząd skarbowy


Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak oddalił skargę i uznał argumentację organów podatkowych. Sąd podkreślił, że infrastruktura jest wykonywana zarówno na cele mieszkaniowe, jak i niemieszkaniowe, natomiast ustawodawca we wspomnianym art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT wyraźnie zaznaczył, że stawkę 7 proc. można zastosować jedynie w przypadku infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym.


Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt III SA/Wa 4045/06


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama