reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za błędy w zeznaniu rocznym odpowie podatnik

Za błędy w zeznaniu rocznym odpowie podatnik

Odpowiedzialność za pomyłki w PIT ponosi podatnik, nawet jeśli są one skutkiem błędu w informacji przesłanej przez płatnika, np. biuro maklerskie.


Do złożenia zeznania rocznego zostało kilka dni. Duża część podatników wypełniła już swoje PIT-y. Część z nich, zwłaszcza osoby, które osiągnęły przychody z giełdy, może jednak mieć poważne problemy. Biura maklerskie zaczęły bowiem korygować formularze PIT-8C.

Robert Morawski z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao wylicza, że CDM Pekao wystawił ponad 61 tys. informacji PIT-8C dotyczących 2006 roku.

- Na podstawie analiz prowadzonych już po wysłaniu informacji do klientów, wystawiliśmy dotychczas niespełna 100 korekt do informacji PIT-8C z przyczyn zarówno wskazanych przez klientów, jak i odkrytych przez nas - wyjaśnia.

Dodaje, że do najczęstszych powodów korekt należy brak aktualizacji danych osobowych przez klienta (zmiana adresu zameldowania, zmiana przynależności do urzędu skarbowego), kwestie spadkowe, błędne dane w bazach informatycznych CDM dotyczące np. pisowni nazwiska, numeru PESEL, NIP itp.

- Zdarzały się sytuacje, w których korekta może spowodować konieczność poprawienia rozliczenia rocznego na skutek mylnej interpretacji pewnych wyjątkowych zdarzeń przez nasze systemy informatyczne - podkreśla.

Zapewnia też, że CDM Pekao zdążył wysłać korekty przed upływem terminu do rozliczenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych.

Jak dotąd akcję korekty formularzy PIT8C za 2006 rok przeprowadziły z własnej inicjatywy CDM Pekao, DI BRE Banku, Dom Maklerski PKO BP, BOŚ, Penetrator, Beskidzki Dom Maklerski, KBC Securities, BZ WBK i ING Securities.


Konieczna korekta


Obowiązek terminowego rozliczenia z fiskusem spoczywa na podatniku, i to także wtedy, gdy nie uzyska na czas rzetelnej informacji podatkowej.

- Jeżeli informacja taka jak np. PIT-8C dotarła do niego po złożeniu zeznania, ale przed upływem terminu, podatnik może bez konsekwencji złożyć korektę zeznania wraz z wyjaśnieniem jej przyczyn i w razie konieczności zweryfikować wysokość zobowiązania - podkreśla Przemysław Polkowski, doradca podatkowy z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Dodaje, że jeśli dokument ten dotarł do podatnika już po upływie terminu na złożenie zeznania, również trzeba przesłać urzędowi korektę i albo dopłacić podatek z odsetkami, albo wnioskować o zwrot nadpłaty.

- Niestety, podatnik nie zostanie zwolniony od konsekwencji odsetkowych, mimo cudzego zaniedbania lub błędu - wyjaśnia nasz rozmówca.


Płatnik nie płaci


Takiego samego zdania jest Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski.

- Płatnik odpowiada wyłącznie za podatek niepobrany lub podatek pobrany, a niewypłacony, ale już nie za podatek wynikający z rozliczenia rocznego podatnika - twierdzi Mirosław Siwiński.

Podkreśla, że przepis wyłączający w niektórych przypadkach odpowiedzialność podatnika w takiej sytuacji obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2007 r. Ponadto dotyczy wyłącznie błędów płatnika w zakresie przychodów ze stosunku pracy i pokrewnych, działalności wykonywanej osobiście oraz z praw majątkowych. I tak nie mógłby znaleźć zastosowania w przypadku błędów wynikających z korekt PIT-8C.


Szersza perspektywa

RYNEK Na warszawskiej giełdzie operują 32 polskie i zagraniczne biura maklerskie. W marcu liderem rynku akcji był Dom Maklerski BZ WBK (z udziałem w wysokości 10,6 proc.), drugi był ING Securities (10,4 proc.), a trzeci CDM Pekao (9,4 proc.). W pierwszej piątce byli także Ipopema i DM Banku Handlowego.


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama