Nowa definicja pogodzi doradców z księgowymi
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Nową definicję usługowego prowadzenia ksiąg zaproponował resort finansów w projekcie zmian ustawy o rachunkowości datowanym na 23 kwietnia. Z projektu wynika, że usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zarobkową działalnością usługową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, polegającą na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Regulacja ta definitywnie zakończy spór na temat granic między czynnościami zaliczanymi do doradztwa podatkowego a tymi, które stanowią usługowe prowadzenie ksiąg. Zgodnie z nowymi przepisami za te ostatnie uważane będzie przede wszystkim prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym. Czynnością tą będzie również okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz ich wycena. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych ma polegać ponadto na ustalaniu wyniku finansowego i sporządzaniu sprawozdań finansowych. Do zakresu czynności stanowiących usługowego prowadzenia ksiąg zaliczane będzie również gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji.
Definicja pojawiła się w projekcie zmian w nowym rozdziale 8a. Reguluje on również pozostałe kwestie dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, takie jak wymogi niezbędne do otrzymania certyfikatu księgowego czy funkcjonowania komisji egzaminacyjnej. Dotychczas takie przepisy zawarte były w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).
Nowelizacja ustawy ma wejść w życie od 1 stycznia 2008 r.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA