| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa definicja pogodzi doradców z księgowymi

Nowa definicja pogodzi doradców z księgowymi

Wypełnianie deklaracji podatkowych nie będzie czynnością z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg. Zakłada tak projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.


ZMIANA PRAWA

Nową definicję usługowego prowadzenia ksiąg zaproponował resort finansów w projekcie zmian ustawy o rachunkowości datowanym na 23 kwietnia. Z projektu wynika, że usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest zarobkową działalnością usługową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, polegającą na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


Regulacja ta definitywnie zakończy spór na temat granic między czynnościami zaliczanymi do doradztwa podatkowego a tymi, które stanowią usługowe prowadzenie ksiąg. Zgodnie z nowymi przepisami za te ostatnie uważane będzie przede wszystkim prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym. Czynnością tą będzie również okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów oraz ich wycena. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych ma polegać ponadto na ustalaniu wyniku finansowego i sporządzaniu sprawozdań finansowych. Do zakresu czynności stanowiących usługowego prowadzenia ksiąg zaliczane będzie również gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji.


Definicja pojawiła się w projekcie zmian w nowym rozdziale 8a. Reguluje on również pozostałe kwestie dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, takie jak wymogi niezbędne do otrzymania certyfikatu księgowego czy funkcjonowania komisji egzaminacyjnej. Dotychczas takie przepisy zawarte były w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).


Nowelizacja ustawy ma wejść w życie od 1 stycznia 2008 r.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »