| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozwodnicy nie mogą rozliczać się wspólnie

Rozwodnicy nie mogą rozliczać się wspólnie

Małżonkowie, którzy w trakcie roku rozwiodą się, nie będą mogli rozliczyć się wspólnie z dochodów rocznych. Muszą wypełnić oddzielne PIT-y.


Najpowszechniejszym skutkiem podatkowym rozwodu jest zmiana sposobu zadeklarowania do urzędu skarbowego rocznego dochodu. Jak tłumaczył w rozmowie z nami Przemysław Polkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, o ile w małżeństwie można było rozliczyć się wspólnie w sposób preferencyjny, obniżając często skalę opodatkowania, tak po rozwodzie należy złożyć samodzielne zeznanie.


- Jeżeli jednak w wyniku rozwodu np. sąd przyznał podatnikowi prawo do opieki nad dzieckiem, może on po spełnieniu kilku warunków rozliczyć się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Zasady tego rozliczenia są analogiczne do wspólnego rozliczenia małżonków - podkreślił Przemysław Polkowski.


Dodał także, że w myśl art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci podatek może być określony na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. W przepisie tym chodzi o dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów (z pewnymi wyjątkami).


- Okres opieki nad dzieckiem w ciągu roku nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z preferencyjnego sposobu rozliczenia rocznego - może to być nawet jeden dzień - argumentował ekspert.


Ponadto, po rozwodzie liczyć się też trzeba z ewentualnością zapłaty nieuiszczonych przez byłego małżonka podatków.


- Zgodnie z art. 110 par. 1 Ordynacji podatkowej rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej - ostrzegał Przemysław Polkowski.


Jego zdaniem egzekucja z majątku może być wszczęta dopiero wtedy, gdy urząd nie zdołał wyegzekwować zaległości od byłego małżonka. Dodać jednak trzeba, że odpowiedzialność rozwiedzionego małżonka ogranicza się do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes159.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »