Można odliczyć VAT od usług reasekuracji
REKLAMA
Wojewódzki sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię związaną z możliwością odliczania VAT. Spółka prowadziła działalność w zakresie reasekuracji, którą uważała za zwolnioną z VAT. Zawarła umowę z towarzystwem reasekuracji ze Stanów Zjednoczonych i świadczyła m.in. usługi reasekuracyjne w agencjach ubezpieczeniowych na terenie Polski. Zdaniem spółki w sprawie miał zastosowanie art. 86 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnik może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności transakcji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, w tym świadczonych przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych wykonywanych na terytorium kraju.
Sąd oddalił jednak skargę spółki. Jego zdaniem spółka nie wydzieliła czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik musi odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Sąd uznał, że spółka tego nie dokonała. Stwierdził więc, że mogła odliczyć VAT, jeśli wykazałaby bezpośredni związek z czynnościami reasekuracyjnymi i wyodrębniła kwoty związane ze świadczeniem usług reasekuracyjnych przez agencje terenowe.
Sygn. akt III SA/Wa 1149/06
Łukasz Zalewski
OPINIA
PIOTR OGIŃSKI
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej
Świadczenie usług finansowych stanowi co do zasady działalność zwolnioną z VAT. W konsekwencji podatnicy nabywając towary i usługi służące wykonywaniu takich usług nie mają prawa do odliczenia związanego z nimi podatku naliczonego. Przewidziano jednak wyjątki. Analiza art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT pozwala twierdzić, iż w przypadku podmiotów świadczących usługi, o których mowa w art. 86 ust. 9 pkt 1, oraz inne usługi finansowe, które nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatek naliczony może być obniżony proporcjonalnie, chyba że możliwe jest wyodrębnienie kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami, które dają prawo odliczenia.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA