reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Kwota dotycząca stosunku pracy, określona w ugodzie sądowej bez wskazania, z jakich konkretnych roszczeń wynika, nie jest odszkodowaniem zwolnionym z PIT.


Podatnik wniósł do sądu pracy pozew przeciwko byłemu zakładowi pracy o wyrównanie nieprawidłowo obliczonego wynagrodzenia oraz o wypłatę świadczeń wynikających z wysługi lat i innych należnych dodatków do wynagrodzenia. Następnie otrzymał w wyniku ugody zawartej przed sądem kwotę pieniężną. Ugoda nie określała charakteru wypłacanej kwoty, nie wyróżniała poszczególnych roszczeń, z jakich wynikały odpowiednie składniki całej kwoty. Zdaniem podatnika kwota ujęta w sposób globalny nie ma charakteru wynagrodzenia za pracę, lecz odszkodowania otrzymanego z ugody, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, a więc jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że otrzymane przez podatnika od byłego zakładu pracy świadczenie jest wynagrodzeniem (jego wyrównaniem), a jako takie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych bez względu na okoliczność otrzymania świadczenia w wyniku ugody sądowej.


WSA w Gliwicach podzielił pogląd dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Podkreślił, że podatnik był zatrudniony w zakładzie pracy, a kwotę z ugody otrzymałby, gdyby zakład pracy stosował prawidłowo uregulowania dotyczące obliczania i wypłaty wynagrodzenia. Sąd wskazał, że sąd pracy, przed którym zawarta została ugoda, rozpoznawał sprawę w przedmiocie wynagrodzenia, a nie odszkodowania.


Sygn. akt I SA/Gl 127/07


Wojciech Sablik

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama