| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > TK: orzeczenie w sprawie doradców 22 maja

TK: orzeczenie w sprawie doradców 22 maja

Na 22 maja Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie doradców podatkowych i osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Spór przed Trybunałem dotyczy zgodności art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym w zakresie, w jakim uprawnia osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, np. sporządzania deklaracji podatkowych oraz prowadzenie ewidencji podatkowych.


Reprezentujący Krajową Radę Doradców Podatkowych prof. Witold Modzelewski uzasadniał, że wprowadzenie art. 3a do ustawy na mocy nowelizacji z 16 grudnia 2004 r. spowodowało dyskryminację doradców podatkowych na rynku, zasadniczą zmianę uprawnień osób usługowo prowadzących księgi w zakresie doradztwa podatkowego, a przez to naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Wnioskodawcy zarzucili też niezgodność z ustawą zasadniczą kilku przepisów znowelizowanej w 2004 roku ustawy o doradztwie podatkowym, które wprowadził Senat.


Zarówno zdaniem posła reprezentującego marszałka Sejmu, jak i reprezentanta prokuratora generalnego art. 3a jest zgodny z konstytucją. Poseł uznał natomiast za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn.zm.), który stanowi, że doradca wykonuje zawód jako osoba fizyczna, prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej.


Sygn. akt K 42/05


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »