TK: orzeczenie w sprawie doradców 22 maja
REKLAMA
Spór przed Trybunałem dotyczy zgodności art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym w zakresie, w jakim uprawnia osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, np. sporządzania deklaracji podatkowych oraz prowadzenie ewidencji podatkowych.
Reprezentujący Krajową Radę Doradców Podatkowych prof. Witold Modzelewski uzasadniał, że wprowadzenie art. 3a do ustawy na mocy nowelizacji z 16 grudnia 2004 r. spowodowało dyskryminację doradców podatkowych na rynku, zasadniczą zmianę uprawnień osób usługowo prowadzących księgi w zakresie doradztwa podatkowego, a przez to naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Wnioskodawcy zarzucili też niezgodność z ustawą zasadniczą kilku przepisów znowelizowanej w 2004 roku ustawy o doradztwie podatkowym, które wprowadził Senat.
Zarówno zdaniem posła reprezentującego marszałka Sejmu, jak i reprezentanta prokuratora generalnego art. 3a jest zgodny z konstytucją. Poseł uznał natomiast za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn.zm.), który stanowi, że doradca wykonuje zawód jako osoba fizyczna, prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej.
Sygn. akt K 42/05
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat