reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > TK: orzeczenie w sprawie doradców 22 maja

TK: orzeczenie w sprawie doradców 22 maja

Na 22 maja Trybunał Konstytucyjny odroczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie doradców podatkowych i osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Spór przed Trybunałem dotyczy zgodności art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym w zakresie, w jakim uprawnia osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, np. sporządzania deklaracji podatkowych oraz prowadzenie ewidencji podatkowych.


Reprezentujący Krajową Radę Doradców Podatkowych prof. Witold Modzelewski uzasadniał, że wprowadzenie art. 3a do ustawy na mocy nowelizacji z 16 grudnia 2004 r. spowodowało dyskryminację doradców podatkowych na rynku, zasadniczą zmianę uprawnień osób usługowo prowadzących księgi w zakresie doradztwa podatkowego, a przez to naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Wnioskodawcy zarzucili też niezgodność z ustawą zasadniczą kilku przepisów znowelizowanej w 2004 roku ustawy o doradztwie podatkowym, które wprowadził Senat.


Zarówno zdaniem posła reprezentującego marszałka Sejmu, jak i reprezentanta prokuratora generalnego art. 3a jest zgodny z konstytucją. Poseł uznał natomiast za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 27 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn.zm.), który stanowi, że doradca wykonuje zawód jako osoba fizyczna, prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej.


Sygn. akt K 42/05


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama