| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za ulgę trzeba zapłacić

Za ulgę trzeba zapłacić

Podatnicy mający problemy z zapłatą podatku mogą zwrócić się do organu podatkowego z prośbą o ulgę. Za wyrozumiałość fiskus każe sobie jednak płacić.


Umarzanie zaległości czynszowych poza oczywistymi korzyściami ma również niemiłe konsekwencje podatkowe. W związku z tak otrzymaną pomocą od gminy lub od spółdzielni mieszkaniowej podatnik musi rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek. Wielu beneficjentów takiej pomocy na to nie stać. Wyjściem z sytuacji może być zwrócenie się z wnioskiem do urzędu skarbowego o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty.


Możliwość ta wynika z art. 67a par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy na wniosek podatnika może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę na raty.


Podatnik, który chciałby skorzystać z takiej możliwości, powinien jak najszybciej złożyć wniosek - po to, by w razie odmownej decyzji odsetki za zwłokę były jak najniższe.


Jeśli fiskus uwzględni wniosek podatnika, w decyzji odraczającej termin płatności podatku ustali opłatę prolongacyjną. Jej wysokość w każdym przypadku jest inna i zależy przede wszystkim od tego, na jak długo odroczono termin płatności podatku oraz od samej kwoty tego podatku. Stawka opłaty jest określona w przepisach Ordynacji podatkowej i wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »