REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast obiecanych oszczędności będą koszty

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Ustawa wprowadzająca ustawę o finansach publicznych nie pokazała, ani skąd mają pochodzić oszczędności sięgające 10 mld zł, ani jakie będą koszty reformy.


zmiana prawa

Brak kilku tysięcy jednostek, głównie zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i funduszy celowych, budżety samorządów powiększone o znaczne środki i problem z pracownikami - to obraz sektora finansów publicznych na początku 2008 roku. Do tego czasu, zgodnie z przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projektem ustawy wprowadzającej nową ustawę o finansach publicznych, sektor czeka gruntowna przebudowa.


Eksperci mają wiele wątpliwości. Podkreślają, że resort nie wskazał, gdzie będą oszczędności, a także, jakie będą koszty zmian. Wcześniej minister finansów Zyta Gilowska wielokrotnie mówiła o oszczędnościach na poziomie 10 mld zł w ciągu dwóch lat.


- Wyznacznikiem jakiejkolwiek reformy są dwa parametry: koszty oraz to, co osiągniemy, czyli m.in. oszczędności. A zatem należy określić, ile trzeba wydać pieniędzy, ile osób należy zwolnić. Bez tych wskazań trudno mówić o racjonalnym działaniu - powiedział GP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Zdaniem prof. Leszka Patrzałka z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych jest ważnym instrumentem w procesie konsolidowania sektora finansów.

- Przyjęte w nim terminy i działania, jakie zamierza się podjąć w związku z likwidacją zakładów budżetowych, przekształceń agencji rządowych w agencje wykonawcze, czy też przekształcenia ZUS i KRUS są propozycjami przyczyniającymi się do zwiększenia przejrzystości finansów - powiedział Gazecie Prawnej prof. Leszek Patrzałek.


Zwraca jednak uwagę na braki w projekcie. Chodzi nie tylko o brak symulacji dotyczących kosztów zakładanych działań reformatorskich oraz skutków dla budżetów: państwa i samorządów, ale również o niewystarczające wdrożenie elementów budżetowania zadaniowego oraz określenie przepisów agencji wykonawczych.


Ministerstwo może mieć problemy z przeprowadzeniem likwidacji funduszy ochrony środowiska, a także gospodarstw pomocniczych ministerstw.


- Chodzi np. o różnego rodzaju ośrodki wczasowe położone w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych - zwraca uwagę Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Reforma oznacza również poważne zmiany dla pracowników likwidowanych struktur. Projekt ustawy przewiduje zwolnienia osób na wysokich stanowiskach, m.in. prezesa ZUS i prezesa PFRON. Pracę mogą również stracić pracownicy zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszy celowych, oddziałów PFRON, wojewódzkich oddziałów Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i innych jednostek, jeśli po przejściu do nowych jednostek nie zgodzą się na nowe warunki zatrudnienia. Biorąc pod uwagę skalę likwidowanych i przekształcanych jednostek, problem ten może dotyczyć kilku tysięcy osób.

Projektem ustawy wprowadzającej rząd ma się zająć w czerwcu.


Będzie nowa organizacja sektora finansów
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA