reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zamiast obiecanych oszczędności będą koszty

Zamiast obiecanych oszczędności będą koszty

Ustawa wprowadzająca ustawę o finansach publicznych nie pokazała, ani skąd mają pochodzić oszczędności sięgające 10 mld zł, ani jakie będą koszty reformy.


zmiana prawa

Brak kilku tysięcy jednostek, głównie zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i funduszy celowych, budżety samorządów powiększone o znaczne środki i problem z pracownikami - to obraz sektora finansów publicznych na początku 2008 roku. Do tego czasu, zgodnie z przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projektem ustawy wprowadzającej nową ustawę o finansach publicznych, sektor czeka gruntowna przebudowa.


Eksperci mają wiele wątpliwości. Podkreślają, że resort nie wskazał, gdzie będą oszczędności, a także, jakie będą koszty zmian. Wcześniej minister finansów Zyta Gilowska wielokrotnie mówiła o oszczędnościach na poziomie 10 mld zł w ciągu dwóch lat.


- Wyznacznikiem jakiejkolwiek reformy są dwa parametry: koszty oraz to, co osiągniemy, czyli m.in. oszczędności. A zatem należy określić, ile trzeba wydać pieniędzy, ile osób należy zwolnić. Bez tych wskazań trudno mówić o racjonalnym działaniu - powiedział GP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Zdaniem prof. Leszka Patrzałka z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych jest ważnym instrumentem w procesie konsolidowania sektora finansów.

- Przyjęte w nim terminy i działania, jakie zamierza się podjąć w związku z likwidacją zakładów budżetowych, przekształceń agencji rządowych w agencje wykonawcze, czy też przekształcenia ZUS i KRUS są propozycjami przyczyniającymi się do zwiększenia przejrzystości finansów - powiedział Gazecie Prawnej prof. Leszek Patrzałek.


Zwraca jednak uwagę na braki w projekcie. Chodzi nie tylko o brak symulacji dotyczących kosztów zakładanych działań reformatorskich oraz skutków dla budżetów: państwa i samorządów, ale również o niewystarczające wdrożenie elementów budżetowania zadaniowego oraz określenie przepisów agencji wykonawczych.


Ministerstwo może mieć problemy z przeprowadzeniem likwidacji funduszy ochrony środowiska, a także gospodarstw pomocniczych ministerstw.


- Chodzi np. o różnego rodzaju ośrodki wczasowe położone w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych - zwraca uwagę Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Reforma oznacza również poważne zmiany dla pracowników likwidowanych struktur. Projekt ustawy przewiduje zwolnienia osób na wysokich stanowiskach, m.in. prezesa ZUS i prezesa PFRON. Pracę mogą również stracić pracownicy zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszy celowych, oddziałów PFRON, wojewódzkich oddziałów Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i innych jednostek, jeśli po przejściu do nowych jednostek nie zgodzą się na nowe warunki zatrudnienia. Biorąc pod uwagę skalę likwidowanych i przekształcanych jednostek, problem ten może dotyczyć kilku tysięcy osób.

Projektem ustawy wprowadzającej rząd ma się zająć w czerwcu.


Będzie nowa organizacja sektora finansów
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama