REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiast obiecanych oszczędności będą koszty

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Ustawa wprowadzająca ustawę o finansach publicznych nie pokazała, ani skąd mają pochodzić oszczędności sięgające 10 mld zł, ani jakie będą koszty reformy.


zmiana prawa

Brak kilku tysięcy jednostek, głównie zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i funduszy celowych, budżety samorządów powiększone o znaczne środki i problem z pracownikami - to obraz sektora finansów publicznych na początku 2008 roku. Do tego czasu, zgodnie z przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projektem ustawy wprowadzającej nową ustawę o finansach publicznych, sektor czeka gruntowna przebudowa.


Eksperci mają wiele wątpliwości. Podkreślają, że resort nie wskazał, gdzie będą oszczędności, a także, jakie będą koszty zmian. Wcześniej minister finansów Zyta Gilowska wielokrotnie mówiła o oszczędnościach na poziomie 10 mld zł w ciągu dwóch lat.


- Wyznacznikiem jakiejkolwiek reformy są dwa parametry: koszty oraz to, co osiągniemy, czyli m.in. oszczędności. A zatem należy określić, ile trzeba wydać pieniędzy, ile osób należy zwolnić. Bez tych wskazań trudno mówić o racjonalnym działaniu - powiedział GP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Zdaniem prof. Leszka Patrzałka z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu projekt ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych jest ważnym instrumentem w procesie konsolidowania sektora finansów.

- Przyjęte w nim terminy i działania, jakie zamierza się podjąć w związku z likwidacją zakładów budżetowych, przekształceń agencji rządowych w agencje wykonawcze, czy też przekształcenia ZUS i KRUS są propozycjami przyczyniającymi się do zwiększenia przejrzystości finansów - powiedział Gazecie Prawnej prof. Leszek Patrzałek.


Zwraca jednak uwagę na braki w projekcie. Chodzi nie tylko o brak symulacji dotyczących kosztów zakładanych działań reformatorskich oraz skutków dla budżetów: państwa i samorządów, ale również o niewystarczające wdrożenie elementów budżetowania zadaniowego oraz określenie przepisów agencji wykonawczych.


Ministerstwo może mieć problemy z przeprowadzeniem likwidacji funduszy ochrony środowiska, a także gospodarstw pomocniczych ministerstw.


- Chodzi np. o różnego rodzaju ośrodki wczasowe położone w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych - zwraca uwagę Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Reforma oznacza również poważne zmiany dla pracowników likwidowanych struktur. Projekt ustawy przewiduje zwolnienia osób na wysokich stanowiskach, m.in. prezesa ZUS i prezesa PFRON. Pracę mogą również stracić pracownicy zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszy celowych, oddziałów PFRON, wojewódzkich oddziałów Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i innych jednostek, jeśli po przejściu do nowych jednostek nie zgodzą się na nowe warunki zatrudnienia. Biorąc pod uwagę skalę likwidowanych i przekształcanych jednostek, problem ten może dotyczyć kilku tysięcy osób.

Projektem ustawy wprowadzającej rząd ma się zająć w czerwcu.


Będzie nowa organizacja sektora finansów
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA