| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Klienci dostaną wyższe o 22 proc. odszkodowania z OC

Klienci dostaną wyższe o 22 proc. odszkodowania z OC

Wypłaty z OC komunikacyjnego na tzw. kosztorys muszą uwzględniać VAT - orzekł Sąd Najwyższy.


Decyzja Sądu Najwyższego kończy kilkumiesięczną batalię Gazety Prawnej o wyższe odszkodowania z ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Do tej pory firmy ubezpieczeniowe nie uwzględniały przy wypłacie odszkodowań z OC komunikacyjnego na tzw. kosztorys VAT.


W 2006 roku ubezpieczyciele wypłacili osobom fizycznym odszkodowania o wartości 2,46 mld zł, z czego około 740 mln zł wypłacone zostało na podstawie kosztorysu. Według ostrożnych szacunków, w 2006 roku praktyka stosowana przez firmy ubezpieczeniowe pozwoliła zaoszczędzić im ponad 160 mln zł. Teraz pieniądze te trafią do poszkodowanych.


Sąd Najwyższy uznał, że odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC, ustalone według cen części zamiennych i usług, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług (VAT).


KNF od początku swego istnienia kwestionowała tę praktykę jako naruszającą przepisy prawa i interes uprawnionych z umowy ubezpieczenia. Tylko jeden zakład ubezpieczeń - Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń Majątkowych - zastosował się do uchwały KNF. Wobec innych firm zostały lub w najbliższym czasie będą zastosowane środki nadzorcze nakazujące wypłatę odszkodowań z uwzględnieniem VAT.


Orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza również, że firmy ubezpieczeniowe będą musiały zwrócić należne pieniądze poszkodowanym w latach ubiegłych.


- W tej sprawie firmy ubezpieczeniowe od dawna grały na zwłokę. Od decyzji Sądu Najwyższego nie ma jednak odwołania i oczekujemy, że praktyki stosowane przez ubezpieczycieli szybko się zmienią. A jeśli nie, podejmować będziemy działania mobilizujące, np. w postaci kar pieniężnych - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.


160 mln zł zaoszczędziły w 2006 roku towarzystwa ubezpieczeniowe na nieuwzględnianiu VAT przy wypłatach na kosztorys


Maciej Bednarek

maciej.bednarek@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »