Wydatki na kurs żony nie będą kosztem
REKLAMA
Urząd Skarbowy w Kutnie rozstrzygnął kwestię, czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na szkolenie osoby współpracującej.
Podatnik prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego paliwami i olejem opałowym. Żona podatnika jest osobą współpracującą, zajmującą się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy. Żona uczestniczy w kursach księgowości.
Zasady zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tych kosztów przedsiębiorcy, które nie stanowią wartości własnej pracy małżonka, należy rozpatrywać zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Kosztami są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Uznanie wydatku za koszt nastąpi po spełnieniu łącznie dwóch warunków: wydatek jest ponoszony w celu uzyskania przychodu i nie jest wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt podatkowy.
W konsekwencji, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem, o ile podatnik wykaże związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym kosztem a uzyskaniem przychodu. Dodatkowo poniesienie wydatku powinno być uzasadnione i właściwie udokumentowane.
Ustawodawca podkreślił, że aby określony wydatek można było uznać za koszt, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
W opisanym przykładzie w firmie podatnika żona nie jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Spełnia jedynie kryteria określone dla osób współpracujących, tj. pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą. Kurs księgowości, w którym uczestniczy żona podatnika i związany z tym wydatek, nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż brak jest wyraźnie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodu.
Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z 19 kwietnia 2007 r. (nr I-415/17/07).
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat