| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na kurs żony nie będą kosztem

Wydatki na kurs żony nie będą kosztem

Wydatków na szkolenie żony, jako osoby współpracującej z firmą męża, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Urząd Skarbowy w Kutnie rozstrzygnął kwestię, czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na szkolenie osoby współpracującej.


Podatnik prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego paliwami i olejem opałowym. Żona podatnika jest osobą współpracującą, zajmującą się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy. Żona uczestniczy w kursach księgowości.


Zasady zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tych kosztów przedsiębiorcy, które nie stanowią wartości własnej pracy małżonka, należy rozpatrywać zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Kosztami są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Uznanie wydatku za koszt nastąpi po spełnieniu łącznie dwóch warunków: wydatek jest ponoszony w celu uzyskania przychodu i nie jest wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt podatkowy.


W konsekwencji, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem, o ile podatnik wykaże związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym kosztem a uzyskaniem przychodu. Dodatkowo poniesienie wydatku powinno być uzasadnione i właściwie udokumentowane.


Ustawodawca podkreślił, że aby określony wydatek można było uznać za koszt, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.


W opisanym przykładzie w firmie podatnika żona nie jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Spełnia jedynie kryteria określone dla osób współpracujących, tj. pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą. Kurs księgowości, w którym uczestniczy żona podatnika i związany z tym wydatek, nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż brak jest wyraźnie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodu.


Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z 19 kwietnia 2007 r. (nr I-415/17/07).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »