reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na kurs żony nie będą kosztem

Wydatki na kurs żony nie będą kosztem

Wydatków na szkolenie żony, jako osoby współpracującej z firmą męża, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Urząd Skarbowy w Kutnie rozstrzygnął kwestię, czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na szkolenie osoby współpracującej.


Podatnik prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego paliwami i olejem opałowym. Żona podatnika jest osobą współpracującą, zajmującą się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy. Żona uczestniczy w kursach księgowości.


Zasady zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tych kosztów przedsiębiorcy, które nie stanowią wartości własnej pracy małżonka, należy rozpatrywać zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Kosztami są wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Uznanie wydatku za koszt nastąpi po spełnieniu łącznie dwóch warunków: wydatek jest ponoszony w celu uzyskania przychodu i nie jest wymieniony w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt podatkowy.


W konsekwencji, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem, o ile podatnik wykaże związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym kosztem a uzyskaniem przychodu. Dodatkowo poniesienie wydatku powinno być uzasadnione i właściwie udokumentowane.


Ustawodawca podkreślił, że aby określony wydatek można było uznać za koszt, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.


W opisanym przykładzie w firmie podatnika żona nie jest osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Spełnia jedynie kryteria określone dla osób współpracujących, tj. pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą. Kurs księgowości, w którym uczestniczy żona podatnika i związany z tym wydatek, nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż brak jest wyraźnie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodu.


Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z 19 kwietnia 2007 r. (nr I-415/17/07).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama