Opłaty za kradzież bez VAT
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestie opodatkowania 22-proc. stawką VAT opłaty nakładanej z tytułu bezumownego poboru energii elektrycznej. Organy podatkowe twierdziły, że do czynności obciążenia opłatą stosuje się art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 5 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którymi opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zdaniem spółki bezumowny pobór energii jest przestępstwem. Opodatkowanie byłoby pewną formą legalizacji czynu.
Sprawa trafiła więc do gdańskiego WSA. Spółka przed sądem powoływała się na orzeczenie ETS C- 435/03 w sprawie British American Tobacco International Ltd. Tłumaczyła, że w przypadku nielegalnego poboru energii nie można mówić o świadczeniu wzajemnym.
Sąd przyznał jej rację. Stwierdził, że organy podatkowe powinny rozważyć, czy do przedstawionego stanu faktycznego może być zastosowany art. 6 pkt 2 ustawy o VAT, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Wskazał, iż taka wykładnia jest spójna z powołanym w skardze orzeczeniem ETS.n
Sygn. akt I SA/Gd 654/05
MIROSŁAW KAŹMIERSKI
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat