Można starać się o ulgi
REKLAMA
NOWE PRAWO
Pomoc publiczna na szkolenia będzie udzielana w formie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, tak jak przewidują to przepisy Ordynacji podatkowej. Chodzi tu m.in. o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenia podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej oraz umorzenia w całości lub części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.
Pomoc będzie mogła być udzielona zarówno na szkolenia specjalistyczne, jak i ogólne. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że szkolenia specjalistyczne mogą dotyczyć bezpośrednio i wyłącznie obecnego lub przyszłego stanowiska pracy danego pracownika u wspieranego podmiotu, natomiast ogólne obejmują nabycie kwalifikacji wykorzystywanych również u innych przedsiębiorców.
Podmiot ubiegający się o pomoc będzie musiał przedstawić organowi udzielającemu wsparcia przejrzystą i szczegółową dokumentację kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą.
Wielkość pomocy jest ograniczona limitami. Nie może przekraczać 35 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - w przypadku szkoleń specjalistycznych oraz 60 proc. kosztów - w przypadku szkoleń ogólnych. Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się m.in. wynagrodzenia oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących szkolenie. Udzielona pomoc publiczna nie będzie podlegać notyfikacji Komisji Europejskiej (Dz.U. nr 93, poz. 622).
EDYTA WERESZCZYŃSKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA