| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej pieniędzy dla potrzebujących

Więcej pieniędzy dla potrzebujących

W organach podatkowych trwa akcja podsumowywania zeznań podatkowych za 2006 rok.

Czy podatnicy równie chętnie jak w roku ubiegłym przekazywali 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

- Obecnie można mówić o wstępnych danych, zebranych z ok. 70 proc. sprawdzonych formularzy PIT. Wynika z nich, że w porównaniu z rokiem ubiegłym osób odliczających 1 proc. na organizacje pożytku publicznego jest tylko w województwie dolnośląskim o kilka tysięcy więcej. Paradoksalnie największy wzrost, bo prawie 100-proc., zanotowano w Wałbrzychu, rejonie zaliczanym do najbiedniejszych w naszym województwie.


Czy tylko w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu więcej osób obdarowało potrzebujących?

- Nie, również inne urzędy zanotowały wzrost przekazywania tej darowizny. Dla porównania można wskazać, że w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu w 2005 roku dokonano odliczeń na ponad 40 tys. zł. W rozliczeniu za 2006 rok to obecnie ponad 91 tys. zł, co stanowi wzrost na poziomie 6 proc.

W Urzędzie Skarbowym Wrocław-Krzyki w 2005 roku w 10 proc. zeznań dokonano przekazania 1 proc. podatku, a w 2006 roku już 12,5 proc., mimo że dane dotyczą tylko części zeznań. W Urzędzie Skarbowym Wrocław-Fabryczna w 2005 roku, 7,2 tys. osób odliczyło podatek, w 2006 roku już prawie 7 tys. Planowany wzrost szacujemy na 5 proc. Podobnie sytuacja przedstawia się w Urzędach Skarbowych w: Jeleniej Górze, Lubinie, Głogowie czy Lubaniu. A dane te z każdym dniem rosną.

Szacuje się, że w porównaniu z rokiem 2005 w każdym urzędzie skarbowym na Dolnym Śląsku średnio od 300 do 500 osób więcej zdecydowało odliczyć 1 proc. podatku.


Czy tegoroczne zestawienie może sugerować, że w przyszłym roku podatnicy oddadzą jeszcze więcej pieniędzy na organizacje pożytku publicznego?

- Jak pokazują zaprezentowane dane, w tym roku wzrost przy przekazywaniu tego typu darowizn jest zauważalny. Ostateczne informacje na ten temat znane będą najwcześniej za miesiąc, po sprawdzeniu wszystkich rozliczeń rocznych. Jednak już teraz można pokusić się o stwierdzenie, że obecna sytuacja może być dobrą prognozą na przyszły rok, gdy to nie podatnik, tylko naczelnik urzędu skarbowego będzie dokonywał przekazania 1 proc. podatku na wybraną przez podatnika organizację pożytku publicznego. Będzie to spore ułatwienie dla podatnika, który do tej pory sam musiał nie tylko wybrać organizację, ale także udać się na pocztę lub banku, aby dokonać stosownej wpłaty.


Katarzyna Matysiak z Izby Skarbowej we Wrocławiu
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »