Potrzebna profesjonalna kontrola i audyt
REKLAMA
Państwa członkowskie wydają prawie 80 proc. wszystkich środków unijnych. Jak twierdzi Jacek Uczkiewicz, polski członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, obszarami największego ryzyka nieprawidłowości finansowych są przede wszystkim: wspólna polityka rolna, programy strukturalne i polityki wewnętrzne. Badania kontrolne transakcji przeprowadzone przez Trybunał wskazują na poważne słabości systemów kontroli wewnętrznej w instytucjach państw członkowskich, nazbyt skomplikowane, niejasne procedury przyznawania i rozliczania środków przez Komisję Europejską, a także nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur, np. o zamówieniach publicznych.
Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, wydawanie około 80 proc. środków unijnych nie jest jeszcze należycie kontrolowane.
- Nie oznacza to jednak, że środki te są marnotrawione, ale że ich wydawanie jest obarczone poważnymi nieprawidłowościami, które uniemożliwiają Trybunałowi wydanie poświadczenia wiarygodności bez zastrzeżeń - stwierdził Jacek Uczkiewicz.
Należy przy tym pamiętać, że Trybunał jest uprawniony wyłącznie do przeprowadzania audytu działania Komisji i jej podległych instytucji.
Wyjaśnił również, że kontrole u tzw. finalnych beneficjentów często wykonywane są wspólnie z przedstawicielami organów kontrolnych danego państwa. Natomiast wnioski i zalecenia dotyczące poszczególnych państw Europejski Trybunał Obrachunkowy formułuje wyłącznie pod adresem Komisji Europejskiej.
Polska w latach 2007-2013 może otrzymać nawet 67 mld euro z budżetu Unii Europejskiej.
- Aby nie dopuścić do błędów w wydatkowaniu tych środków, konieczne są profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu - podkreślił Jacek Uczkiewicz.
Przedstawione zagadnienia były omawiane podczas konferencji w Katowicach, poświęconej nadzorowi, kontroli i audytowi w miastach, zorganizowanej przez Urząd Miasta Katowice, Unię Metropolii Polskich, Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Gazeta Prawna sprawowała patronat medialny nad konferencją.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA