| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebna profesjonalna kontrola i audyt

Potrzebna profesjonalna kontrola i audyt

Polska do 2013 roku może otrzymać z UE 67 mld euro. Prawidłowość wydatkowania tych środków mają zapewnić profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu.


Państwa członkowskie wydają prawie 80 proc. wszystkich środków unijnych. Jak twierdzi Jacek Uczkiewicz, polski członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, obszarami największego ryzyka nieprawidłowości finansowych są przede wszystkim: wspólna polityka rolna, programy strukturalne i polityki wewnętrzne. Badania kontrolne transakcji przeprowadzone przez Trybunał wskazują na poważne słabości systemów kontroli wewnętrznej w instytucjach państw członkowskich, nazbyt skomplikowane, niejasne procedury przyznawania i rozliczania środków przez Komisję Europejską, a także nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur, np. o zamówieniach publicznych.


Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, wydawanie około 80 proc. środków unijnych nie jest jeszcze należycie kontrolowane.


- Nie oznacza to jednak, że środki te są marnotrawione, ale że ich wydawanie jest obarczone poważnymi nieprawidłowościami, które uniemożliwiają Trybunałowi wydanie poświadczenia wiarygodności bez zastrzeżeń - stwierdził Jacek Uczkiewicz.


Należy przy tym pamiętać, że Trybunał jest uprawniony wyłącznie do przeprowadzania audytu działania Komisji i jej podległych instytucji.


Wyjaśnił również, że kontrole u tzw. finalnych beneficjentów często wykonywane są wspólnie z przedstawicielami organów kontrolnych danego państwa. Natomiast wnioski i zalecenia dotyczące poszczególnych państw Europejski Trybunał Obrachunkowy formułuje wyłącznie pod adresem Komisji Europejskiej.


Polska w latach 2007-2013 może otrzymać nawet 67 mld euro z budżetu Unii Europejskiej.


- Aby nie dopuścić do błędów w wydatkowaniu tych środków, konieczne są profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu - podkreślił Jacek Uczkiewicz.


Przedstawione zagadnienia były omawiane podczas konferencji w Katowicach, poświęconej nadzorowi, kontroli i audytowi w miastach, zorganizowanej przez Urząd Miasta Katowice, Unię Metropolii Polskich, Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Gazeta Prawna sprawowała patronat medialny nad konferencją.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »